Ganglion Kisti, Ganglion Kisti Ameliyatı, Ganglion Kisti Nasıl Alınır

ganglion kisti nasıl geçer, ganglion kisti nasıl iyileşir, ganglion kisti nasıl tedavi edilir, ganglion kisti tedavi

Ganglion kisti tedavisi

Ekseri bilekte ya da bilek topuğu denilen bölgede husule gelen ganglion kistinin neden husule geldiği bilinmez ancak bu rahatsızlık bir anda ortaya çıkar ve kist hızlı bir şekilde irileşerek kötü bir görünüme ulaşır. Ganglion kistinin irileşmesi ve kötü bir görünüme neden olmasına rağmen hastalarda hiçbir sıkıntıya (ağrı, acı, kaşıntı, hareket zorluğu vs.) yol açmaz. Bilek ve bilek topuğu bölgesinde husule gelmesinin yanı sıra parmakların eklem bölgelerinde, kulak memesinde ve ağız içinde nadir de olsa ganglion kistine rastlanır.

Sponsorlu Bağlantılar

Bilhassa bilek hareketi fazla olan kişilerde görülür ve hareketin artması ile paralel olarak sorunda ciddi boyuta ulaşır. Bu sebeple ganglion kisti tedavisi için uzman hekimler bileğin sıkı bir şekilde sarılmasını ve az hareket ettirilmesini önerir. Bu öneriler doğrultusunda kist küçülebileceği gibi, aynı boyutta da kalabilir. Bileğin sarılması ve hareket olanağının kısıtlanmasının ardından kist boyutunda küçülme olmaz ise bu aşamada aspirasyon denilen yöntem uygulanır ve kist içindeki sıvı boşaltılarak orun çözülür.

Aspirasyon işlemi sırasında kistin içindeki sıvının yoğun olmasından dolayı istenilen başarıya ulaşılamaya da bilir. Sıvının yoğun olmasından kaynaklı olarak dışarı çekilememesi hastalarda ağrıya ve kistin şişmesine sebebiyet verir. Bu gibi durumlarda cerrahi operasyona başvurulur ve ameliyat ile ganglion kisti alınır. Ancak kistin tekrar etme riski de bulunur.

Sponsorlu Bağlantılar

Cevap Ver