Galatasaray Lisesi Nedir Yapılışı, Ne Zaman Ve Kim Tarafından Yapılmıştır Hakkında Bilgi

Galatasaray Lisesi Nedir Yapılışı, Ne Zaman Ve Kim Tarafından Yapılmıştır

Galatasaray Lisesi anlamı bilgi bankası

anlamı nedir, ne anlama gelir

Sponsorlu Bağlantılar

Galatasaray Lisesi Nedir, Galatasaray Lisesi Ne Anlama Gelir, Galatasaray Lisesi Ne Demektir, Galatasaray Lisesi Anlamı Nedir ile ilgili bilgileri bu yazıda paylaşmaya çalıştım.

Galatasaray Lisesi ile ilgili internet ortamındaki ve diğer ansiklopedi gibi bilgi kaynaklarından elde ettiğim bilgileri yazımda paylaştım. Yararlı olmasını dilerim. Konu ile ilgili sorularınızı ve düşüncelerinizi de aşağıda yorum olarak bırakabilirsiniz.

Galatasaray Lisesi Anlamı

Batı tipinde eğitim anlayışı uygulanan ilk Türk lisesi. 1 Eylül 1868′de Mektebi Sultani adıyla açıldı. Lisenin açılması 1856 Paris Antlaşması sırasında, Babıâli Hükümeti’nin kabul ettiği şartlar sonucu kararlaştırıldı. Fransa’nın 1867′de verdiği muhtıra, İstanbul’da öğretim dili Fransızca olan bir okulun açılması isteğini de içeriyordu. Böylece lise, kışla olarak yapılmış Beyoğlu’ndaki binasında eğitime başladı. Lisede din dersleri, Türkçe, İslâm ve Osmanlı tarihinden başka, diğer bütün dersler Fransızca okutuluyordu. İlk müdürü Fransız M. M. de Salve idi. 1873 Eylülü’nde Gülhane’deki Tıp Fakültesi ile yer değiştirerek “Lycée de Gul-hane” adını aldı. 1876′da yine Beyoğlu’ndaki binasına taşınan lise, öğretime halen bu yerde devam etmektedir.

Konu ile ilgili aramalar: Galatasaray Lisesi Nedir Galatasaray Lisesi ödev ara Galatasaray Lisesi kelime anlamı Galatasaray Lisesi sözlükte ara Galatasaray Lisesi ansiklopedi bilgi bankası ara Galatasaray Lisesi ne demek Galatasaray Lisesi neye denir

Galatasaray Lisesi ile ilgili sorularınızı ve yorumlarınızı aşağıya yazabilirsiniz.

Sponsorlu Bağlantılar

Cevap Ver