Galata Kulesi Nedir Yapılışı, Ne Zaman Ve Kim Tarafından Yapılmıştır Hakkında Bilgi

Galata Kulesi Nedir Yapılışı, Ne Zaman Ve Kim Tarafından Yapılmıştır

Galata Kulesi anlamı bilgi bankası

anlamı nedir, ne anlama gelir

Sponsorlu Bağlantılar

Galata Kulesi Nedir, Galata Kulesi Ne Anlama Gelir, Galata Kulesi Ne Demektir, Galata Kulesi Anlamı Nedir ile ilgili bilgileri bu yazıda paylaşmaya çalıştım.

Galata Kulesi ile ilgili internet ortamındaki ve diğer ansiklopedi gibi bilgi kaynaklarından elde ettiğim bilgileri yazımda paylaştım. Yararlı olmasını dilerim. Konu ile ilgili sorularınızı ve düşüncelerinizi de aşağıda yorum olarak bırakabilirsiniz.

Galata Kulesi Anlamı

İstanbul’un Galata semtinde, Cenevizlilerden kalan kule. Cenevizlilerin Bizans döneminde İstanbul’un bugünkü Galata ve Karaköy semtlerine yerleşmesinden sonra, Galata Kulesi semtin korunması için yapılan surlara ek olarak 1348′de inşa edildi; daha sonraki yıllarda yükseltilerek sağlamlaştırıldı (1445-1446). İstanbul’un fethinden sonra depremlerden zarar gördü ve her seferinde onarıldı. 16. yüzyılda Kasımpaşa tersanelerinde çalışan Hristiyan esirlerin barınağı olarak yararlanıldı. 1717′den itibaren kös çalarak gece yarısını belirtmek; 18. yüzyıldaysa, çıkan yangınları şehir halkına duyurmak için kullanıldı. III. Selim ve II. Mahmut dönemlerinde iki defa yandı ve onarıldı. 1875′te bir fırtınada külahı uçtu; aynı yıl yapılan onarımla dış görünüşü değişti. 1964-1967 arasında, 1833-1875 arasındaki görünümü esas alınarak yapılan restorasyonla, bugünkü şeklini aldı ve turistik bir eğlence merkezi oldu.

Konu ile ilgili aramalar: Galata Kulesi Nedir Galata Kulesi ödev ara Galata Kulesi kelime anlamı Galata Kulesi sözlükte ara Galata Kulesi ansiklopedi bilgi bankası ara Galata Kulesi ne demek Galata Kulesi neye denir

Galata Kulesi ile ilgili sorularınızı ve yorumlarınızı aşağıya yazabilirsiniz.

Sponsorlu Bağlantılar

Cevap Ver