Galata Köprüsü Nedir Hakkında Bilgi

Galata Köprüsü Nedir

Galata Köprüsü anlamı bilgi bankası

anlamı nedir, ne anlama gelir

Sponsorlu Bağlantılar

Galata Köprüsü Nedir, Galata Köprüsü Ne Anlama Gelir, Galata Köprüsü Ne Demektir, Galata Köprüsü Anlamı Nedir ile ilgili bilgileri bu yazıda paylaşmaya çalıştım.

Galata Köprüsü ile ilgili internet ortamındaki ve diğer ansiklopedi gibi bilgi kaynaklarından elde ettiğim bilgileri yazımda paylaştım. Yararlı olmasını dilerim. Konu ile ilgili sorularınızı ve düşüncelerinizi de aşağıda yorum olarak bırakabilirsiniz.

Galata Köprüsü Anlamı

İstanbul’da Karaköy ve Eminönü semtlerini birleştiren köprü. İstanbul yakasını Galata’ya bireştirmek için ilk girişimler II. Bayezit zamanında oldu. Nihayet 1827 yılında 500 m. uzunluğunda, dubalar üstüne oturtulan bir köprü yapıldı. 18 yıl kullanılan bu köprüden sonra, III. Napoléon’un İstanbul’u ziyareti dolayısıyla Abdülaziz döneminde ikinci bir köprü hizmete açıldı (1863). 12 yıl sonra bu köprü, şimdiki Unkapanı Köprüsü’nün yerine çekildi. İngiltere’ye ısmarlanan üçüncü Galata Köprüsü 1875′te bitirildi. Bu köprü, 480 m. uzunluğunda ve 14 m. genişliğindeydi. 1912 yılına kadar kullanılan bu köprüden sonra, 462 m. uzunluğunda ve 25 m. genişliğindeki köprü hizmete sokuldu. 1987′de bu köprünün Haliç tarafında, onun yerini alacak yeni bir köprünün temeli atıldı. Her biri 80 m. boyunda 200 kazık üzerine oturtuldu. 484 m. uzunluğunda, 42. m genişliğinde, 6 şeritli olan köprü 1992′de hizmete girdi. Eski dubalı köprü de Hasköy-Balat arasına kuruldu ve Eski Galata Köprüsü adını aldı.

Konu ile ilgili aramalar: Galata Köprüsü Nedir Galata Köprüsü ödev ara Galata Köprüsü kelime anlamı Galata Köprüsü sözlükte ara Galata Köprüsü ansiklopedi bilgi bankası ara Galata Köprüsü ne demek Galata Köprüsü neye denir

Galata Köprüsü ile ilgili sorularınızı ve yorumlarınızı aşağıya yazabilirsiniz.

Sponsorlu Bağlantılar

Cevap Ver