Gagavuzlar Nedir Kimlerdir Ve Nerede Yaşarlar Hakkında Bilgi

Gagavuzlar Nedir Kimlerdir Ve Nerede Yaşarlar

Gagavuzlar anlamı bilgi bankası

anlamı nedir, ne anlama gelir

Sponsorlu Bağlantılar

Gagavuzlar Nedir, Gagavuzlar Ne Anlama Gelir, Gagavuzlar Ne Demektir, Gagavuzlar Anlamı Nedir ile ilgili bilgileri bu yazıda paylaşmaya çalıştım.

Gagavuzlar ile ilgili internet ortamındaki ve diğer ansiklopedi gibi bilgi kaynaklarından elde ettiğim bilgileri yazımda paylaştım. Yararlı olmasını dilerim. Konu ile ilgili sorularınızı ve düşüncelerinizi de aşağıda yorum olarak bırakabilirsiniz.

Gagavuzlar Anlamı

Kuzeydoğu Bulgaristan’da, Romanya’da, Moldova ve UkraynaÔda yaşayan Hristiyan Türkler. Gagavuz adının Gök Oğuz adından geldiği ileri sürülmüşse de Paul Wittek bu adın, Keykâvus adından geldiğini savunmuştur. Güçlü bir Bulgar etkisinde kalmış olan Gagavuzlar, hayvancılık, bahçıvanlık ve bağcılıkla uğraşırlar. Türkçe konuşan Gagavuzların, nereden ve hangi yolla bu yörelere geldiği konusu oldukça tartışmalıdır. Bir görüşe göre Karadeniz kuzeyindeki bozkırlardan geçip geldikleri; diğer bir görüşe göre de, Moğol akınından kaçan Kuman Türkleri oldukları ileri sürülmüştür.

Konu ile ilgili aramalar: Gagavuzlar Nedir Gagavuzlar ödev ara Gagavuzlar kelime anlamı Gagavuzlar sözlükte ara Gagavuzlar ansiklopedi bilgi bankası ara Gagavuzlar ne demek Gagavuzlar neye denir

Gagavuzlar ile ilgili sorularınızı ve yorumlarınızı aşağıya yazabilirsiniz.

Sponsorlu Bağlantılar

Cevap Ver