Gagavuzca Nedir Kimler Konuşur Nerelerde Konuşulur Hakkında Bilgi

Gagavuzca Nedir Kimler Konuşur Nerelerde Konuşulur

Gagavuzca anlamı bilgi bankası

anlamı nedir, ne anlama gelir

Sponsorlu Bağlantılar

Gagavuzca Nedir, Gagavuzca Ne Anlama Gelir, Gagavuzca Ne Demektir, Gagavuzca Anlamı Nedir ile ilgili bilgileri bu yazıda paylaşmaya çalıştım.

Gagavuzca ile ilgili internet ortamındaki ve diğer ansiklopedi gibi bilgi kaynaklarından elde ettiğim bilgileri yazımda paylaştım. Yararlı olmasını dilerim. Konu ile ilgili sorularınızı ve düşüncelerinizi de aşağıda yorum olarak bırakabilirsiniz.

Gagavuzca Anlamı

Türk lehçelerinden biri. Kuzeydoğu Bulgaristan, Romanya, Moldova ve Ukrayna’da yaşayan Gagavuzlar tarafından konuşulmaktadır. Gagavuzca, bugünkü Türk lehçelerinin güneybatı grubu ya da Oğuz grubu içinde yer alır. Gagavuzlar’ın değişik devletlerin sınırları içinde yaşamaları sonucu, pek çok Gagavuz ağzı meydana gelmiştir.

Besarabya Gagavuzları’nın dili iki kola ayrılır: Ceader Lunga – Comrat ağzı, Vulcaneşti ağzı. 19. yüzyıl sonu ile 20. yüzyıl başlarında Rus misyonerleri, Gagavuzlar için hazırladıkları kitaplarında Rus alfabesini kullanmışlardır. Romanya sınırları içinde yaşayan Gagavuzlar ise, Rumen alfabesinden kaynaklanan bir yazı ses sistemini benimsemişlerdir. Moldova, SSCB’ye bağlandıktan sonra, Gagavuzca, Rus alfabesinden kaynaklanan bir alfabeyle yazılmaya başlanmıştır. Gagavuzca özellikle İslâvcanın büyük ölçüde etkisinde kalmıştır. Gagavuzcada ayrıca Rumence, Rumca, Bulgarca, Yunanca, Rusça sözcükler de görülmektedir.

Konu ile ilgili aramalar: Gagavuzca Nedir Gagavuzca ödev ara Gagavuzca kelime anlamı Gagavuzca sözlükte ara Gagavuzca ansiklopedi bilgi bankası ara Gagavuzca ne demek Gagavuzca neye denir

Gagavuzca ile ilgili sorularınızı ve yorumlarınızı aşağıya yazabilirsiniz.

Sponsorlu Bağlantılar

Cevap Ver