Gabon Nedir Nerededir, Ülke Yönetimi Ve Başkenti Hakkında Bilgi

Gabon Nedir Nerededir, Ülke Yönetimi Ve Başkenti

Gabon Nedir Nerededir, Ülke Yönetimi ve Başkenti
Gabon anlamı bilgi bankası

anlamı nedir, ne anlama gelir

Sponsorlu Bağlantılar

Gabon Nedir, Gabon Ne Anlama Gelir, Gabon Ne Demektir, Gabon Anlamı Nedir ile ilgili bilgileri bu yazıda paylaşmaya çalıştım.

Gabon ile ilgili internet ortamındaki ve diğer ansiklopedi gibi bilgi kaynaklarından elde ettiğim bilgileri yazımda paylaştım. Yararlı olmasını dilerim. Konu ile ilgili sorularınızı ve düşüncelerinizi de aşağıda yorum olarak bırakabilirsiniz.

Gabon Anlamı

Resmî adı Gabon Cumhuriyeti’dir. Başkenti Libreville’dir. Nüfusu 1 244 192 (2000) olan Gabon’un yüz ölçümü 267 670 km2dir. Yönetim biçimi cumhuriyet, para birimi CFA frangı, resmî dili Fransızcadır. Ülke nüfusunun %60′ı Hristiyan, diğerleri yerel dinlere mensuptur. Orta Afrika’nın Atlas Okyanusu kıyılarında yer alan ülkenin komşuları; kuzeyde Ekvator Ginesi ve Kamerun, güneyde ve doğuda Kongo’dur. Kişi başına düşen millî gelir 1999 yılına göre 6500 $’dır. Zorunlu eğitim süresi 10 yıl olan Gabon’da ortalama ömür 54 yıldır.

Başlıca kentleri Libreville, Port-Gentil ve Franceville’dir. En yüksek dağı 1575 m yüksekliğindeki Iboundji Dağı’dır. Başlıca ırmakları, Ogove ve İvindo’dur. Ülkenin üçte ikisini ülkenin başlıca ırmağı olan Ogove’nin havzası kaplar. Kuzey, güney ve doğu kesimlerinde kıyı düzlükleri uzanır. Güneydoğu ve orta kesimleri dağlıktır. Ekvatora özgü sıcak ve nemli bir iklim hüküm sürer. Ülkenin üçte ikisi sık yağmur ormanlarıyla kaplıdır. Doğal kaynakları manganez, uranyum, petrol, demir ve kerestedir. Ülkede yetişen tarım ürünleri; kakao, kahve, pirinç, yer fıstığı, palmiye ürünleri ve muzdur.

Konu ile ilgili aramalar: Gabon Nedir Gabon ödev ara Gabon kelime anlamı Gabon sözlükte ara Gabon ansiklopedi bilgi bankası ara Gabon ne demek Gabon neye denir

Gabon ile ilgili sorularınızı ve yorumlarınızı aşağıya yazabilirsiniz.

Sponsorlu Bağlantılar

Cevap Ver