FUE Saç Ektirme ve FUT Saç Ekimi Yöntemlerinin Faydaları Zararları Hakkında Bilgi

Aşağıda FUE Saç Ektirme ve FUT Saç Ekimi Yöntemlerinin Faydaları Zararları ile ilgili detaylı bilgilerin yanısıra genel anlamda hastalıkların nedenleri, belirtileri ve tedavisi hakkında ayrıntılı bilgi yer almaktadır.

Sponsorlu Bağlantılar

FUE Saç Ektirme ve FUT Saç Ekimi Yöntemlerinin Faydaları Zararları

Saç ektirme kararı verenlerin bundan sonra araştıracakları diğer bir konu da saç ekimini nasıl yapacaklarıdır. Diğer bir ifadeyle hangi saç ekim yöntemi ile saç ektirecekleri hususu karşımıza çıkıyor. Burada aslında iki tane çok bilinen ve yaygın kullanım alanı olan saç ekim yöntemi bulunuyor. Bunlardan birincisi FUE saç ektirme tekniği, diğeri ise FUT saç ektirme yöntemidir. Şimdi öncelikle FUE Nedir, FUT Nedir bunları açıklayalım daha sonra da FUE ile FUT hangisi daha iyi kötü siz karar verin. Bizler sadece tarafsız bir karşılaştırma yapacağız. Son söz elbette saç ekimi yaptıranlar ve yaptıracak olanlar ın olsun.

Saç dökülmesi vücut imajını bozan, stres yaratan ve sonuçta kişinin kendine güvenini azaltan bir rahatsızlıktır. Erkeklerde saç dökülmesi genellikle erkeklik hormonu ile bağlantılıdır ve genetik geçiş gösterebilir.

SAÇ NAKLİ VE FUE – FUT YÖNTEMLERİ

Erkek tipi saç dökülmesinin tek tedavisi saç naklidir. Kişinin kendi saçından yapılan canlı saç nakli en güvenli yöntemdir. Saç dökülmesine en dirençli bölge ense ve şakak bölgesi olduğu için canlı saçlar bu bölgeden alınır. Enseden alınarak ön tarafa nakledilen saçlar işte bu nedenle kalıcıdır, Günümüzün tıbbi bilgilerine göre yeni saç çıkartan mucizevi bir ilaç veya şampuan, losyon maalesef yoktur.

Saç Ekimi modern anlamda folliküler ünitler halinde FUT ve FUE yöntemleriyle yapılıyor. FUT yönteminde enseden bir saçlı deri şeridi alınır ve canlı saç kökleri folliküler ünitler halinde bu şeridin içinden tek tek ayıklanır.

Saç Nakli sonrası ensedeki yara dikişle kapatılır ve sonuçta ileride görülmeyecek şekilde gizlenir.

FUE yönteminde ise enseden canlı folliküler ünitler tek tek alınır. Dağınık halde alındığı için ensede iz belli olmaz. Bu yöntemle vücut kıllarından saç nakli yapmak da mümkündür, ensenin yetersiz olduğu durumlarda bu yöntem kullanılır. Her iki yöntemde de ekim şekli aynidir; ekilecek bölgede minik kanallar açıldıktan sonra bu folliküler ünitler tek tek ekilir.

Bir folliküler ünit 1,2 veya 3 kök içerebilir. Örneğin 1500 folliküler ünit nakledilmişse bunların bazıları 2 ve 3 kök ihtiva ettiği için yaklaşık 3500-4000 saç telinin nakledildiği anlaşılır.

Saç nakli lokal anestezi ile yapılabilir. Kişi oturduğu yerde tv seyrederken bile saçları ekilebilir. İstenirse serumdan verilen sakinleştirici ilaçlarla hiç bir şey duyulmaması sağlanabilir. Genellikle 3. günden itibaren saç yıkanabilir, bir hafta-on gün içinde kişi normal hayatına dönebilir. Ekilen saçlar ilerleyen günlerde hiçbir özel bakım gerektirmez.

Saç nakli doğal bir yöntem olduğu için ekilen saçların uzaması fizyolojik olarak 3-6 ay zaman alır ama ondan sonra ömür boyu uzamaya devam eder. Saç naklinden sonra saçların uzamasının zaman alması bazen avantaj bile olabilir. Öyle ki kişinin yeni görünümüne alışması kolaylaşır, hem de yavaş yavaş uzayan saçlar çevreye karşı gizli tutmayı kolaylaştırır.

Özetle saç dökülmesinin tek ve etkili tedavisi mikrogreft yöntemiyle (FUT veya FUE tekniği) yapılan SAÇ NAKLİ dir. İyi yapıldığı zaman saç nakli çok iyi sonuçlar verir. Bu yöntem tamamen doğal olarak kişinin kendi saçı ile yapılır ve ömür boyu uzayan saçlar insanın görünümünü değiştirdiği gibi psikolojisine de çok olumlu olarak yansır. Saç nakli artık başlı başına bir sanat dalıdır. Modern tekniklerle ve profesyonelce yapıldığı zaman saç nakli son derece doğal sonuçlar verebilir. Sağlıklı bir şekilde uzayan doğal saçlara kavuşan insanların kendine olan güveni de artmaktadır.

FUE SAÇ EKİMİ YÖNTEMİNİN FAYDALARI YARARLARI

FUE yönteminden sonra donor bölgenizde belirgin bir iz kalmayacaktır. Tabiî ki her deri kesisinden (insizyon) sonra skar olacaktır, fakat bu skar (iz) çok küçük olduğundan ve geniş bir alandan alındığından, izler sıfır numara saç tıraşında bile belirgin değildir.

FUE saç ekimi tekniğinde dikiş yoktur. Kafanın arka kısmında küçük yaralar oluşur ve bunlar herhangi bir dikiş ya da bandaj gerektirmeden kendi kendine iyileşir.

Fue tekniğinde graftler alındıktan sonra, donor bölgede herhangi bir ağrı olmaz.

Vücudun her bölgesi (sakal, göğüs, bacak) FUE tekniğinde donor olarak kullanılabilir.

Kötü yapılmış saç ekimlerinin düzeltilmesinde graftlerin redüstrübüsyonunda hekime esneklik sağlar.

FUT saç ekimi yöntemi ile ulaşılamayan alanlardan graft alınabilmesine olanak sağlar.

FUE SAÇ EKİMİ YÖNTEMİNİN ZARARLARI YAN ETKİLERİ

Sac ekiminde herkes FUE tekniği için uygun aday değildir. Operasyondan önce, hastaların farklı methodlar ile birçok testten geçirilir ve saç foliküllerine bir zarar vermeden saç köklerinin alınıp alınamayacağını görmek için greftler mikroskop altında incelenir. Eğer hastanın zarar görmüş greftleri varsa ve bu oran kritik bir sayıda ise FUE tekniği ile bu operasyonu gerçekleştirilmez.

Fue tekniği daha pahalı bir operasyondur. FUT yöntemiyle bir seansta nakledilen sac teli (graft değil, tüm graftlerdeki toplam saç teli sayısı) miktarına FUE yöntemiyle 2 seansta ulaşılır. FUE yöntemi hasta için sıkıcıdır, kafanın arka kısmından derinin alınıp daha sonra saçların mikroskop altında ayrıştırıldığı FUT yönteminin aksine FUE yönteminde saç kökleri tek tek alınır.

FUT yöntemi ile kıyaslandığı zaman FUE yöntemi daha uzun sürer.

Kafanın büyük bir bölümünün tıraş edilmesi gerekir. Çoğu hastalar bu durumu kabul etmez.

FUE yönteminde elde edilen kökler çok hassas olup deneyimli olmayan teknisyenlerce ekilirken çok kolayca hasara uğrayarak ölebilirler.

FUE yöntemi ile kıyaslandığında sonraki seanslarda çok daha az saç kökü elde edilebilir.

Donor bölgede gereğinden fazla seyreltme yapıldığında kafanın arka kısmının görüntüsü gereğinden fazla seyrelerek çirkin bir görüntüye sebep olabilir.

FUT SAÇ EKİMİ YÖNTEMİNİN FAYDALARI YARARLARI

Aynı graft sayılarında FUT yönteminde daha fazla saç kökü elde edilir. Resimde de görüldüğü gibi kökler umulanın aksi yönde seyrediyorsa zarar gören kök sayısı artar.

FUE yöntemine göre daha yüksek sayıda graft elde edilir.

Sonraki seanslarda neredeyse ilk seans kadar saç kökü elde edilebilir.

FOX testi negatif olan adaylar dahil bir çok hasta için uygun bir yöntemdir.

Saçların işlem öncesinde traş edilmesine gerek yoktur.


FUT SAÇ EKİMİ YÖNTEMİNİN ZARARLARI YAN ETKİLERİ

Ensede çizgi şeklinde ömür boyu kalan iz bırakır.

Keloid yatkınlığı olan hastalarda kullanılamaz.

Çok daha fazla sayıda hasta deneyimi gerektirir.

Çok daha fazla sayıda eğitimli teknisyen gerektirir.

Mikroskop kullanılmayan kliniklerde doğal olmayan saç ekim sonuçları ortaya çıkabilir.

Sponsorlu Bağlantılar

Cevap Ver