Frijidite

FRİJİDİTE (HİSSİZLİK – CİNSEL SOĞUKLUK)

Kadının orgazm olmasını engelleyen ruhsal veya bedensel duruma frijidite yani cinsel soğukluk denir.. Eskiden çoğu psikolog ve doktorların görüşüne göre, bir kadın hayatında hiç orgazm olmamışsa frijid yani soğuk diye nitelenirdi. Amerikalı cinsel bilimler uzmanı Alfred Kinsey’e göre ise, yaşı 30’un altında tüm bekar Amerikan kadınlarının yüzde 60’ı frijid idi Daha 1970’li yılların başlarında tanınmış Viyanalı jinekolog Helene Stourzh Avrupa’da her üç kadından birisinin frijid olduğunu tahmin ediyordu.

Sponsorlu Bağlantılar

Bu görüşte ünlü psikanalist Sigmund Freud’un temelden bir yanılgısının da etkisi olmuştur. Freud, ilişki sırasında sadece klitorisin zevkli sürtüşmesinden tahrik olan fakat vajinal orgazm olmayan kadınların cinsel infantil, yani gelişmemiş çocuksu cinsiyet aşamasında olduklarını öne sürmüştü. Günümüzde kadınların en az yüzde 90’ının vajinal orgazm olmadıkları ve klitoral orgazm oldukları saptanmış bulunuyor.

Çağdaş psikologların kanısına göre, frijid kendi vücuduyla şehvet duymayı hiç öğrenemeyen bir kadın tipidir. Bu nedenle frijid, kadınlara sakin ve gerilimsiz bir ortamda kendi kendilerini okşayıp tatmin olmayı öğrenmeleri önerilmektedir.

Bazı kadınların erkeklik hormonu ile tedavisi şehvet duygusu artırılabilir. Fakat frijid olma halinin temelde hormonlar ile hiçbir ilişkisi bulunmamaktadır. Hormon tedavisi frijid kadının arzularını önemli düzeyde artırabilir. Ancak sorunun köküne inemez.
Aramalar: Frijidite nedir? frijid kime denir? kadınlarda cinsel soğukluk neden olur?

var Ads1 = document.getElementById(‘AdsenseAds1′);
var Ads2 = document.getElementById(‘AdsenseAds2′);

Ads1.parentNode.removeChild(Ads1);
Ads2.parentNode.removeChild(Ads2);

Sponsorlu Bağlantılar

Cevap Ver