Fresk Nedir Hakkında Bilgi

Fresk Nedir

Fresk anlamı bilgi bankası

anlamı nedir, ne anlama gelir

Sponsorlu Bağlantılar

Fresk Nedir, Fresk Ne Anlama Gelir, Fresk Ne Demektir, Fresk Anlamı Nedir ile ilgili bilgileri bu yazıda paylaşmaya çalıştım.

Fresk ile ilgili internet ortamındaki ve diğer ansiklopedi gibi bilgi kaynaklarından elde ettiğim bilgileri yazımda paylaştım. Yararlı olmasını dilerim. Konu ile ilgili sorularınızı ve düşüncelerinizi de aşağıda yorum olarak bırakabilirsiniz.

Fresk Anlamı

Yaş duvar sıvası üzerine kireç suyunda eritilmiş toprak boyalarıyla yapılmış resim ve resim tekniği. Bu teknikte sıva boyayı emdiğinden zamanla renkler solmaz. Sıvanın içerdiği kireç bağlayıcı işlevi görür ve kuruduğu zaman sıvayla boya tek bir malzeme olarak bütünleşir. Değiştirme ve düzeltmenin yapılamadığı bu teknik, çabukluk ve ustalık gerektirir. Fresk tekniği, Antik Çağ ve Orta Çağda bilinmesine karşın, genellikle kuru sıva üzerinde uygulandığı görülmektedir. Freskin önem kazandığı ve en iyi örneklerinin verildiği dönem kuşkusuz 13-16. yüzyıl İtalya’sıdır. Bütün büyük Rönesans ressamlarınca uygulanan bu teknik, barok dönemi sanatçılarınca da kullanılmıştır.

Konu ile ilgili aramalar: Fresk Nedir Fresk ödev ara Fresk kelime anlamı Fresk sözlükte ara Fresk ansiklopedi bilgi bankası ara Fresk ne demek Fresk neye denir

Fresk ile ilgili sorularınızı ve yorumlarınızı aşağıya yazabilirsiniz.

Sponsorlu Bağlantılar

Cevap Ver