Fraksiyonel Lazerle Cilt İzleri ve Lekeleri Tedavisi-Fraksiyonel Lazer İle Cilt İzi Ve Lekesi Ameliyatı Hakkında Bilgi

Aşağıda Fraksiyonel Lazerle Cilt İzleri ve Lekeleri Tedavisi-Fraksiyonel Lazer İle Cilt İzi Ve Lekesi Ameliyatı ile ilgili detaylı bilgilerin yanısıra genel anlamda hastalıkların nedenleri, belirtileri ve tedavisi hakkında ayrıntılı bilgi yer almaktadır.

Sponsorlu Bağlantılar

Fraksiyonel Lazerle Cilt İzleri ve Lekeleri Tedavisi-Fraksiyonel Lazer İle Cilt İzi Ve Lekesi Ameliyatı

cilt yara izi jilet izleri dövme lekeleri sivilce lekesi

cilt yara izi jilet izleri dövme lekeleri sivilce lekesi

Karbondioksit Fraksiyonel Lazer yöntemi ile cilt lekeleri ve izlerinin tedavisi ABD de ulusal gıda ve ilaç otoritesi tarafından tanınan ve tavsiye edilen bir cilt lekeleri tedavisi yöntemidir. Fraksiyonel lazer tedavisinin diğer lazerle cilt lekesi giderme operasyonlarına nazaran daha kullanışlı olduğu, ve lekenin meydana geldiği dokuya ince ayar yöntemi ile uygulanarak klasik lazerle cilt soyma ve leke giderme yöntemlerine nazaran çok daha etkili ve kalıcı sonuçlar verdiğini belirtmek gerekir. Fraksiyonel lazer tedavisi ile sivilce lekeleri, neşter izleri, dövme silme, ameliyat izi, bıçak ve faça yaraları ve akneden dolayı oluşan izler, yanık neticesinde deride oluşan lekelenmeler ve izler gibi değişik cilt lekeleri kolaylıkla karbondioksit fraksiyonel ile tedavi edilebilmektedir. Karbondioksit fraksiyonel tedavisinin tek uygulandığı yerler elbette cilt lekeleri ve ciltte değişik nedenlerle oluşan yara bere izleri değildir. Fraksiyon laser tedavisi ile yaşın ilerlemesi ile ciltte görülen kırışmalar, kırışıklıklar ve ciltteki sarkmalar de tedavi edilebilmektedir. Cilt gençleştirme olarak adlandırılan bu prosedürler fraksiyonel lazer tedavisinin artılarından bir tanesidir.

FRAKSİYONEL CO2 LAZERİN UYGULAMA ALANLARI NELERDİR?
Sivilce izi, Sivilce lekesi, Akne izi: Sivilce ergenlik çağında en sık gözlenen cilt hastalığıdır. Sivilcelerden sonra ciltte izler oluşabilir. Sivilce izleri özellikle yüz bölgesinde gözlenmektedir. Akne izi olarak ta bilinen bu izler leke şeklinde olabileceği gibi scar denilen pürüzlü izler şeklinde de olabilir. Özellikle yüzeyden kabarık ve çökük izler önemli derecede sorun oluşturmaktadır.

Sivilce iz ve lekelerinin tedavisinde birçok yöntem denenmiştir. Sivilce izlerinde maskeler, kremler, bazı peeling yöntemleri, cerrahi yöntemler denenmiştir. Eskiden uygulanan cerrahi tedavilerin kendileri de önemli derecede iz ve lekeye sebep olabilmekteydi. Bu tedaviler şimdilerde terk edilmeye başlanmıştır. Bunların yerini son yıllarda lazerle iz tedavileri almıştır.

Karbondioksit lazerler sivilce izi tedavilerinde uzunca süredir kullanılmaktadır. Teknolojinin ilerlemesi ile fraksiyonel karbondioksit lazerler geliştirilmiştir. Fraksiyonel CO2 lazerler, klasik karbondioksit lazerden farklı olarak uygulanan yüzeyin tamamına değil doktorun istediği kadar alana uygulama imkânı sağladı. Bu sayede uygulama alanların aralarında uygulama yapılmayan alanlar bırakılabilmektedir. Böylece doku kendini daha hızlı yeniler. İşlem daha az risklidir. İyileşme süreci klasik lazerlerden çok daha kısadır. En önemlisi de karbondioksit lazer uygulamaları çok başarılı uygulamalardır. Sivilce izleri için FDA tarafından onay almıştır. Bilimsel yayınlara bu sonuçlar net olarak desteklenmiştir. Fraksiyonel lazer uygulandıktan sonra hasarlı cilt alanı kısmen buharlaştırılır. Buharlaşan bu dokunun yerini vücudun ürettiği yeni taze doku alır. Her seansta izler bir miktar azalır. Böylece hasarlı alanın iyileştirmesi gerçekleşir. Bu iyileşme bir ay içinde tamamlanır. Başka seans gerekirse bir ay sonra yapılabilir.

Karbondioksit fraksiyonel lazer uygulamaları ihtiyaca göre genelde 1–3 seans uygulanmaktadır.

Cilt gençleştirme, Cilt yenileme: Cilt gençleştirme uygulamaları lazerlerle birlikte yeni bir boyut kazanmıştır. Cildin yaşlanmasındaki ana neden dış etkenlerin etkisi ile cildi sağlam tutan kollojen dokudaki yıpranmadır. Cildin yaşla beraber tamirinin de azalması yaşlanmaya neden olur. Ciltteki gevşeme önce ince kırışıklıklar, daha sonra derin kırışıklıklara neden olur. Yaşlanmadan en çok ve en erken eller ve yüz nasibini alır.

Cildin tamir ve onarım mekanizmalarını harekete geçirmek cilt gençleştirmede ana dayanak noktasıdır. Cilt gençleştirme için birçok krem, serum, peelingler, maskeler üretilmiştir. Fakat bunların hiçbiri hızlı ve köklü bir cilt hareketlenmesi sağlamaz. Bu hareketlenmeyi sağlamak için günümüzde fraksiyonel lazerler kullanılmaktadır. Fraksiyonel lazer cildi doktorun istediği yoğunlukta ve derinlikte, arada sağlam doku alanları bırakarak etkiler. Bu kontrollü etki yanda kalan sağlam dokuların cildi hızla yenilemesini sağlar. Yeni oluşan kollojen ve cilt hücreleriyle cilt gençleştirme sağlanır. Cilt yenilemede fraksiyonel lazerler ile kısa sürede ve yüksek başarı elde edilebilmektedir.

Özellikle karbondioksit fraksiyonel lazerler daha derine indiklerinden kırışıklık tedavisinde daha fazla tercih edilmektedirler. Göz çevresi ve göz kapaklarına uygulanabilmesi bu lazerlerin önemli bir avantajıdır. Dudak çevresinde sigara kırışıklıkları adı verilen kırışıklıklara da oldukça etkilidirler. Bazen bir seans uygulama bile tatmin edici sonuçlar sağlamaktadır.

Dermatoloji uzmanları cilt gençleştirmede karbondioksit fraksiyonel lazerleri oldukça sık tercih etmektedirler. Kişinin cilt özellikleri, yaşı ve kırışıklıkların durumuna göre cilt gençleştirmede 1–3 seans uygulama gerekebilir. Seans aralıkları ayda bir kezdir. Beklenen sonuçlar çok tatmin edicidir.

Ameliyat izi: Ameliyat izleri birçok kişinin rahatsızlık duyduğu önemli bir sorundur. Ameliyatlardan sonra iz oluşumu kaçınılmazdır. Fakat bazı izlerin görünümü kozmetik açıdan rahatsızlık vericidir. Örnek olarak sık yapılan ameliyatlardan guatr (tiroid) ameliyat izleri, sezaryen izleri böyle sık karşılaşılan izlerdendir.

Ameliyat izleri ilk başta pembe, kahve renklidir daha sonra renk açılır ve normale döner. Yüzeyden kabarık ve çökük olabilir. Tüm bu izlerin tedavisinde son yıllarda lazerler kullanılmaya başlamıştır. Lazerlerden öne çıkan lazer tipi fraksiyonel lazerlerdir.
Karbondioksit fraksiyonel lazerler özellikle diğer lazerlerden daha derine indiğinden scar ve ameliyat izi tedavilerinde daha fazla tercih edilmektedir. Çünkü bu tip izler ciltte derinlere kadar inmektedir. Bu izlerin derinlerine kadar inmek izin daha fazla iyileştirilmesinde önemli katkılar sağlar.

Fraksiyonel karbondioksit lazerler iz tedavilerinde izin azaltılması için kullanılmaktadır. Çoğunlukla azalma kozmetik olarak rahatlatıcı ve yeterlidir. Fraksiyonel karbondioksit lazer uygulamaları ayda bir kez yapılır. Seanslar kısadır. Örneğin 5 dakika kadar kısa bir sürede büyük bir ameliyat izi bile tedavi edilebilir. İşlem öncesi lokal aneastezik krem uygulandığından işlem nerdeyse ağrısızdır.

Yara izleri: Yara izleri birçok nedenle oluşan yaralanmadan sonra görülen izlerdir. Yaralanmanın şiddetine ve yaralayan etkene göre izler farklı boyutlarda ve görünümde olabilir. Bu izlerin durumuna göre lazer tedavileri bir seçenek olarak uygulanmaktadır.
Yara izlerinin tedavisinde fraksiyonel karbondioksit lazerler kullanılan önemli lazerlerdendir. Fraksiyonel lazerler istenen yoğunlukta yara izine uygulanabilmektedir. Bu sayede yara izlerinin derinliğine ve boyutuna göre doktora geniş uygulama seçeneği sunulmaktadır.
Fraksiyonel lazerler cilt izlerinde uzun zamandır kullanılmaktadır. Karbondioksit fraksiyonel lazerler cildin daha derinine inebildiğinden iz tedavilerinde önemli avantaj sunmaktadır.Yara izinin durumuna göre karbondioksit fraksiyonel lazer önemli derecede iyileşmeler sağlamaktadır. İzlerde kozmetik rahatlama sağlanması bile birçok kişi için yeterli bir tedavidir.

Yara izlerinde fraksiyonel karbondioksit lazerler 1–3 seans uygulanır. Seans aralıkları bir aydır. İşlem öncesi sınırlı uyuşturma yapılır. Bu nedenle neredeyse ağrı duyulmaz.

Jilet izi: Jilet izleri psikolojik sorunların yoğunlaştığı bazı durumlarda bazı kimselerin o ruh haliyle yaptığı, fakat sonradan çok pişman olunan izlerdir. Jilet izleri kişiler normal ruh haline döndüklerinde önemli derecede rahatsız edici olacaktır. Jilet izlerinin görünümü sosyal hayatta kişilerin adeta damgalanmasına neden olur. Birçok kişi bu nedenle izlerin jilet izi gibi görünmemesi için bile var olan tüm tedavileri denemektedirler.

Jilet izi tedavisinde son yıllarda bu görünümü azaltmak için lazerler kullanılmaya başlandı. İzin çevresine ve üzerine ablatif yani izi hasarlayıcı tedaviler denenmiştir. Fakat bazı tedaviler izi daha da kötü hale getirebilmektedir. Şimdilerde daha az hasar fakat daha düzgün iyileşme sağlayan karbondioksit fraksiyonel lazerler kullanılmaya başlandı. Bu lazer sistemlerinin kullanımı ile önemli derecede başarılar sağlanmaktadır.

Başarı oranı izin yoğunluğuna ve derinliğine göre kişisel farklılıklar gösterir. Bu nedenle uygulama yapılıp sonuçlar gözlenerek olası başarı gözlenir. Fraksiyonel lazer uygulaması jilet izlerinde ayda bir kez uygulanır.

Cilt catlaklari: Cilt çatlakları ergenlik döneminde, hızlı kilo alıp verme durumlarında, gebelikte ve özellikle de kadınlarda gözlenen bir cilt sorunudur. Tıpta bu durum stria olarak ta adlandırılır. Cilt çatlakları genetik, hormonsal ve mekanik gerilme gibi nedenlerle oluşur. Çatlaklar ilk oluştuklarında pembe, mor renklidir daha sonra ise gri renk alarak daha az görünür hale gelirler.

Cilt çatlakları en çok kalça, basen, karın ve meme bölgesinde oluşmaktadır. Bu alanlarda cilt altı yağ dokusu fazladır. Kilo alıp vermelerde cilt küçük gerilimlerden bile etkilenerek çatlamaktadır.

Çatlakların ilk aşamalarında tedavi daha başarılı olmaktadır. Henüz doku elemanlarının tamamı yok olmamıştır. Bu nedenle de doku kendini yenileyebilir. Lazerler çatlak tedavilerinde önemli başarı sağlamaktadır. Özellikle karbondioksit fraksiyonel lazerler daha fazla tercih edilmektedir. Bu lazerler istenen yoğunluk ve derinlikte uzman doktor tarafından ayarlanmakta ve başarı oranı artmaktadır.

Karbondioksit fraksiyonel lazerler Çatlak tedavisinde erken evredeki çatlaklarda çok başarılıdır. Özellikle çatlaklar mor, pembe görünümde iken lazer uygulanması en çok tercih edilir. Çatlak tevdisinde karbondioksit fraksiyonel lazer 1–3 seans arasında uygulanır. Duruma göre bu sayı arttırılabilir.

Sponsorlu Bağlantılar

Cevap Ver