Fraksiyonel Lazer Yöntemi ile Sivilce Lekeleri ve İzlerinin Tedavisi Hakkında Bilgi

Aşağıda Fraksiyonel Lazer Yöntemi ile Sivilce Lekeleri ve İzlerinin Tedavisi ile ilgili detaylı bilgilerin yanısıra genel anlamda hastalıkların nedenleri, belirtileri ve tedavisi hakkında ayrıntılı bilgi yer almaktadır.

Sponsorlu Bağlantılar

Fraksiyonel Lazer Yöntemi ile Sivilce Lekeleri ve İzlerinin Tedavisi

Sivilce tedavisinde teknolojinin olanakları her gün yeni tedavi yöntemlerinin hayata geçmesine olanak sağlıyor. Fraksiyonel Lazer tedavisi de yetişkinlerde ve gençlerde sivilce izlerine kesin çözüm olarak bilinen bir yöntem olmaya başladı bile…
Sivilce cildimizde bulunan yağ bezlerinin hastalığıdır. Sivilceler genellikle, siyah noktalardan sonra veya yağ bezelerinin iltihaplanması sonucu gelişirler. Yağ bezleri, en çok oranda yüz, sırt, göğüs ve omuzlarda bulunmaktadır. Bu yüzden sivilce hastalığı en çok yüz ve sırt bölgesinde görülmektedir. Değişik yaş gruplarını tutabilen bir hastalık olan sivilce,daha çok genç erişkin hastalığıdır.

Sivilcelerin çıkış noktaları genellikle aynı oluyorsa akne olarak adlandırılırlar. Eğer bu koşullar var ise, kendilerini hemen gösterirler. Eğer hemen ortaya çıkmıyorlar ise çok ciddi akne durumu oluşmaya başlıyor demektir. Akne zamanla, ilerleyen yaşlarda iyileşebilir veya akneli dönem uzun sürebilir. Çoğunlukla akne göz ardı edilirse, cilt üzerinde görünür yaralar halini alırlar. Tedavi edilmeyen akneler skar denilen kalıcı, ciddi izler bırakabilir. Bu dönem içinde kişiye görüntü bozukluğu yaratarak can sıkar ve psikolojik olarak rahatsızlık verebilir.

Sivilce İzi

Sivilce sonrası kalan izler sivilce esnasında oluşan reaksiyonun yaygınlığı ve derinliğinin derecesine bağlıdır. Eğer derinin yüzeysel tabakaları etkilenirse yüzeysel izler kalır. Bu izler hafif kırmızı, çok az deriden çöküktür. Bazen kahverengi renkli değişiklikler de olabilir.

Derin sivilce izlerinde derinin alt tabakaları da etkilenir. Deriden oldukça çökük, yuvarlak veya oval şekilli, dalgalı görünümlü veya keskin dikey kenarlı, kırmızı veya beyaz renkte olabilen derin izlerdir.

Nadiren bazı kişilerde sivilce bölgesinde kollajen üreten hücrelerin fazla çalışması nedeni ile deriden yukarı doğru büyüyen kabarık yara dokusu yani keloid oluşur.

Lazer ile sivilce izi tedavisi

Sivilce izi tedavisinde kullanılan lazer üst deriyi soymadan, derinin alt tabakalarını etkileyerek tedavi etmektedir. Derinin yenilenmesi ile sivilce izleri azaltılmaktadır. Lazer tedavisinin diğer iz giderici yöntemlere olan üstünlüğü (dermabrazyon ve kimyasal peeling gibi) tedavi derinliğinin kontrol edilebilmesidir. Diğer soyma tekniklerinde, derinin alt tabakalarına kontrollü bir şekilde inmek daha zordur.

Aynı zamanda lazer tedavisi, cildin kendi kendini yenilemesine yarayan kollajen isimli madde tetiklenmesine ve cildin görünümünün değişerek gençleşmesine yardımcı olur. Cildin gerginliği artar, gözenekleri sıkılaşır. Ciltteki renk ve ton farkları azalır.

Fraksiyonel Lazer Uygulama

Uygulama anestezi gerektirmeyen, ağrısız bir işlemdir, hafif bir yanma hissi verebilir, bu his epilasyondan çok daha az olmaktadır.

Cilt temizlendikten sonra işleme başlanır. Doktor, uygulama alanlarını tarar. Bu işlemler esnasında ağrı oluşumunu azaltacak soğuk hava ile uygulama yapılmaktadır.

İşlem Sonrası

Fraksiyonel Lazer sonrası uygulama yapılan bölgede kızarıklık ve hassasiyet oluşur. Hassasiyet aynı gün içerisinde tamamen geçer. 48 saatin sonunda da hafif pembeleşme oluşur, bu tazelenmenin ve gençleşmenin işaretidir. İşlemin ertesi günü hasta işine dönebilir, isterse makyaj yapabilir.

Fraksiyonel Lazer’ in etkili olduğu diğer sorunlar:

Anti-Aging

Ameliyat izleri ve yanık İzleri

Çatlak tedavisi

Lekeler

Sponsorlu Bağlantılar

Cevap Ver