[Fotoğraf] Resim Nasıl Küçültülür, Resim Küçültme Programı Türkçe

Merhaba arkadaşlar, bugün sizlere bilgisayarınızda bulunan resimleri (fotoğrafları) başka bir program yüklemenize gerek kalmadan küçültmeyi göstereceğim. Resim küçültmek için zaten bilgisayarınızda hazır bulunan Paint programını kullanacağız. Üstelik bu resim küçültme için kullanacağımız program zaten Türkçe. Şimdi sizlere elinizde bulunan resimleri küçültmek için en hızlı ve EnBasit yolu anlatıyorum.

http://enbasit.com/enbasityolu.png

Sponsorlu Bağlantılar
  1. Boyutunu küçültmek istediğiniz resim dosyasının üzerine gidin ve sağ tıklayın. Açılacak olan menüden “Birlikte Aç” seçeneğinin üzerine gelin. Hemen sağında açılacak yeni menüden de “Paint” yazan seçeneği tıklayın. Aşağıdaki resimde gösterilmiştir.
  2. Paint programı açılacaktır. Programın en üstünde bulunan menüden “Resim” yazan butona tıklayın ve açılacak olan menüden de “Yeniden Boyutlandır” linkine tıklayın.Alttaki resimde gösterilmiştir.
  3. Açılacak olan pencereden “yatay” ve “dikey” kutularına resmi yüzde kaç oranında küçültmek istiyorsanız onu yazın. Mesela elinizdeki resmin  eni 100 cm ise ve siz “yatay” kutusuna 80 yazarsanız, resminiz artık eski boyunun yüzde sekseni kadar olacak. Yani yeni boyu 80 cm olacak.Aşağıdaki resimde gösterilmiştir.
  4. Eğer yüzdelik olarak küçültmek size zor geliyorsa ve direk olarak piksel boyutlarını yazıp küçültmek istiyorsanız, o zaman az önceki pencerenin üst kısmında bulunan “Piksel” yazan seçeneği işaretleyin. Yeni açılan pencereden artık resmin yatay ve dikey yönde boyutlarını piksel olarak yazıp küçültebilirsiniz. Mesela resminizin eni 100 piksel ise ve siz yeni en değerini 70 olarak girerseniz, resminizin enine olan boyu 70 piksel olacaktır. Aşağıdaki resimde görünmektedir.
Sponsorlu Bağlantılar

Cevap Ver