fotoğraf birleştirme işi nasıl yapılır hdr fotoğraf çekerken nelere dikkat etmeliyiz HDR Fotoğraf Nasıl Yapılır hdr fotoğraf oluşturma

Etiketler: dijital fotoğraf makinesi ile hdr, fotoğraf birleştirme, HDR fotoğraf yapma

HDR Nedir – HDR Fotoğraf Nasıl Yapılır Haberi| Teknoloji Haberleri

Sponsorlu Bağlantılar

HDR Nedir – HDR Fotoğraf Nasıl Yapılır

        HDR (high dynamic range ) fotoğraflar oluşturmak için çok pahalı veya özel fonksiyonlu makinelere gerek yoktur. Her türlü dijital fotoğraf makinesi bu işlem için uygundur. HDR fotoğraf çekebilmek için bir dijital fotoğraf makinesi ve tripoda ihtiyacımız var.

null

High Dynamic Range (HDR) ne demek?

        HDR’yi bir örnekle anlatalım bir fotoğrafı çekerken ortamdaki ışığa göre fotoğraf makinesi bir ya da birkaç noktaya odaklanır. Mesela bir doğa fotoğrafı çektiğimiz zaman belli bir aralık net olarak çıkacaktır güneşli olan kısım belli olmayacaktır.

        İşte burada devreye HDR devreye giriyor Çok aydınlık parlak veya karanlık olan kısımları netleştirmek için HDR kullanırız. Bu sayede fotoğrafın tamamı netleşmiş olur. Karanlık, aydınlık ve parlak resimler çekeriz ve bu resimleri üst üste bindirerek mükemmel bir fotoğraf elde etmiş oluruz.

        Çekmek istediğiniz alanı seçip, fotoğraf makinesi ile 3 veya daha fazla fotoğraf çekersiniz. Tabi fotoğrafları çekerken dikkat etmemiz gereken bazı püf noktalar var bunlardan en önemlisi fotoğrafları çekerken sürekli aynı kareyi çekmek ve hiçbir şekilde titretmememiz gerekir. Bunun için tripod kullanarak bunu kolayca halledebilirsiniz. Son olarak da fotoğraf çektiğimiz karede hareket eden herhangi bir nesne olmamalı kısaca her seferinde aynı karenin fotoğrafını çekeceğinizi unutmayın.

        -2, 0, +2 olmak üzere Üç fotoğraf çekerek bir deneme yapalım. Bu tür pozlama özelliği olmayan makinelerde aynı pozu, pozlama süresini kısaltarak ve ya uzatarak, çok koyu orta koyulukta ve çok parlak fotoğraflar çekebiliriz.

        Birinci fotoğrafta ışık ortama göre ayarlanır ve tamamen doğal bir fotoğraf çekilir. Makineyi “0” konumuna alarak çekimi yapabilirsiniz.

        İkinci fotoğrafta ise makinenin ışık alması sağlanır ve çektiğiniz alandaki karanlık bölgelerinin detaylarının daha iyi ortaya çıktığı bir fotoğraf çekilir. Makineyi “+2EV” konumuna alarak çekimi yapabilirsiniz. Yeterince aydınlanma olmadıysa +3EV,+EV4 seçeneklerinden birini seçin burada amaç parlak bir fotoğraf çekmek yeterince parlaklığa ulaşıncaya kadar ayarı düşürebilirsiniz.

        Üçüncü fotoğrafta ise makinenin az ışık alması sağlanır ve koyu renkte fotoğraf çekmiş oluruz. Makineyi “-2EV” konumuna alarak çekimi yapabilirsiniz. Yeterli derecede kararma olmadıysa -3EV,-4EV gibi seçeneklerden biri seçilebilir.

        Bu üç fotoğrafı çektikten sonra yardımcı programlar ile üçü üst üste bindirilir ve program her pikseldeki en iyi rengi seçerek fotoğrafı oluşturur. Bu sayede normal bir fotoğrafta gölge ve ışıklarda kaybettiğimiz detayları fotoğrafa kazandırmış oluruz. Yani kısaca “HDR”, bir fotoğrafın açık, koyu ve normal ışıkta çekilmiş üç fotoğrafı birleştirerek en iyi renkleri yakalayan bir fotoğraf tekniğidir.

        3 fotoğraf çekmemiz şart değildir. Karanlık, aydınlık ve parlak olmak üzere her birinden birkaç fotoğraf çekerek bunları birleştirdiğimizde çok daha kaliteli HDR fotoğraf elde etmiş oluruz.

        HDR fotoğrafları Photoshop, Photomix programlarını kullanarak birleştirebilirsiniz.

hdr

Son Aramalar: dijital fotoğraf makinesi ile hdr, fotoğraf birleştirme, fotoğraf birleştirme işi nasıl yapılır, hdr fotoğraf çekerken nelere dikkat etmeliyiz, HDR Fotoğraf Nasıl Yapılır, hdr fotoğraf oluşturma, HDR fotoğraf yapma, hdr ile ilgili bilgiler, HDR nasıl yapılır, HDR Nedir, hdr nedir nasıl yapılır, hdr oluşturma, HDR özellikleri

hdr nedir, hdr özelliği nedir, hdr çekim nasıl yapılır, hdr görüntü nedir, samsung galaxy s3 de fotograf birleştirme, hdr fotoğraf nasıl birleştirilir, hdr püf noktaları, hdr ne demek, Very high-resolution file, hdr özellikli fotoğraf makinesi

Sponsorlu Bağlantılar

Cevap Ver