Fotoelektrik Olay Nedir Hakkında Bilgi

Fotoelektrik Olay Nedir

Fotoelektrik Olay anlamı bilgi bankası

anlamı nedir, ne anlama gelir

Sponsorlu Bağlantılar

Fotoelektrik Olay Nedir, Fotoelektrik Olay Ne Anlama Gelir, Fotoelektrik Olay Ne Demektir, Fotoelektrik Olay Anlamı Nedir ile ilgili bilgileri bu yazıda paylaşmaya çalıştım.

Fotoelektrik Olay ile ilgili internet ortamındaki ve diğer ansiklopedi gibi bilgi kaynaklarından elde ettiğim bilgileri yazımda paylaştım. Yararlı olmasını dilerim. Konu ile ilgili sorularınızı ve düşüncelerinizi de aşağıda yorum olarak bırakabilirsiniz.

Fotoelektrik Olay Anlamı

Maddenin belirli enerji düzeyindeki elektromanyetik ışınım etkisiyle elektron yayması olayı. Katılar ancak üzerlerine düşen ışığın dalga boyu belli bir değerden (fotoelektrik eşik) azsa elektron yayarlar. Çoğu katılar elektromanyetik tayfın boşluk ile morötesi ışınım bölgesi arasındaki dalga boyu değerleri için elektron yayarken, bazı metaller (örneğin, sodyum, potasyum, sezyum ve rubidyum), görünür ışık ve morötesi ışınıma yakın bölgelerdeki dalga boyları için elektron yayarlar. Fotoelektrik olay fotonlarla açıklanır. Her foton bir elektron salar. Elektronların maksimum kinetik enerjisi (E), Einstein’ın fotoelektrik denklemiyle verilir (E = hv – ?).

Bu denklemde yer alan h Planck sabiti, v ışınım frekansı ve ? de yüzey “iş fonksiyonu” adı verilen bir enerji değeridir. Bu maksimum enerjili elektronlar, bağlanma enerjisi en zayıf olan elektronlardır. Daha kuvvetli olarak bağlanmış elektronlar daha küçük enerjilerle yayılırlar. Gazlar ve sıvılar da ışık etkisiyle elektron yayabilirler. Gazlarda her atom ya da molekül bir elektron verir ve bu durumda Einstein’ın fotoelektrik denklemindeki iş fonksiyonu yerine iyonlaşma potansiyeli alınır.

Konu ile ilgili aramalar: Fotoelektrik Olay Nedir Fotoelektrik Olay ödev ara Fotoelektrik Olay kelime anlamı Fotoelektrik Olay sözlükte ara Fotoelektrik Olay ansiklopedi bilgi bankası ara Fotoelektrik Olay ne demek Fotoelektrik Olay neye denir

Fotoelektrik Olay ile ilgili sorularınızı ve yorumlarınızı aşağıya yazabilirsiniz.

Sponsorlu Bağlantılar

Cevap Ver