Foto Muhabiri ne iş yapar, nasıl olunur, ne kadar maaş alır 2013-2014

Etiketler: Foto Muhabiri, Foto Muhabiri hakkında, Foto Muhabiri ile ilgili bilgi, Foto Muhabiri mesleği, Foto Muhabiri nasıl olunur, Foto Muhabiri olmak için, Foto Muhabiri olmak için hangi okulu okumalı, Foto Muhabiri özellikleri, Foto Muhabiri ne yapar, Meslek, meslek eğitimi, meslek okulları, meslek okulu, meslek yüksek okulu, meslek yüksek okulları, sağlık meslek liseleri, sağlık meslek lisesi, meslek liseleri, meslek lisesi, ticaret meslek lisesi, kız meslek liseleri, kız meslek lisesi, endüstri meslek lisesi, anadolu meslek liseleri,

 

Foto Muhabiri Görevleri
Gerekli donanımı yanına alarak, olay yerine hızlı bir şekilde gider, Fotoğraf makinesini çekime hazırlar, Fotoğraf makinesinde oluşabilecek teknik servis gerektirmeyen sorunları giderir, Fotoğrafını çekeceği kişi veya nesneyi en iyi görüntüleyecek konumu alarak, bakış açısını ayarlar, çekimin amacına uygun makine ayarlarını yapar, Kompozisyon ilkelerini de gözeterek uygun anların fotoğrafını çeker, Fotoğrafları bilgisayar ortamına aktarır. Dijital değilse filmleri karanlık odada banyo eder/ettirir, Gerektiğinde haberi en iyi yansıtan fotoğrafların ön seçimini yapar, Gündemi takip eder, gerektiğinde fotoğrafın haberini yazar.

Sponsorlu Bağlantılar

 

Foto Muhabiri Kullanılan Malzemeler
Dijital fotoğraf makineleri, Çeşitli objektifler, Tripotlar (üçayak), Filtreler, Flaşlar, Fotoğraf baskı makinesi (Minilab), Uygun konfigürasyona sahip bilgisayarlar, Resim işleme yazılımı, Negatif ve dia tarama özellikli tarayıcı, Hafıza kartları, Kart okuma cihazı, Fotoğraf yazıcısı, Fotoğraf kâğıtları, Projeksiyon cihazı, Projeksiyon perdesi,

 

Foto Muhabiri Meslekte İlerleme
Foto muhabiri olmak isteyenlerin; Yaratıcı, iyi gözlem yapabilen, Sosyal ilişkileri ve sezgileri güçlü, güçlü görsel belleğe sahip, dikkatli, titiz ve sabırlı, ayrıntıları algılayabilen, şekil ve uzay ilişkilerini görebilen, hızlı karar alabilen ve uygulayabilen, el göz koordinasyonu gelişmiş, renk ve şekilleri en ince ayrıntıları ile algılayabilen, İleri derecede görme bozukluğu ve yürüme engeli gibi bedensel problemi olmayan kimseler olmaları gerekir.

 

Foto Muhabiri Okulu
Mesleğin eğitimi; Anadolu Meslek Liseleri ve Anadolu Teknik Liselerinin “Gazetecilik” alanı “Foto Muhabirliği” dalında verilmektedir. Ayrıca, yaygın meslekî ve teknik eğitim programları yoluyla da bu alan/dalda eğitim almak isteyenlere örgün eğitime denk mesleki eğitim verilebilmektedir.

 

Foto Muhabiri Okulu Kaç Yıllıktır
Mesleğin eğitim süresi 4 yıldır.

 

Foto Muhabiri Çalışma Alanları
Foto muhabiri tanıtım, haber, reklâm ve fotoğraf ajanslarında, dergi ve gazetelerde, çeşitli kuruluşların basın ve halkla ilişkiler bölümlerinde, belgesel, tanıtım ve arşiv çalışması yapan kuruluşlarda, fotoğraf stüdyolarında çalışabilir. Serbest foto muhabirliği yapabilecekleri gibi fotoğraf atölyesi açarak kendi işyerlerini de kurabilirler. İnsanlık varoldukça, haber alma-verme, bilgi edinme, bilgi paylaşma istekleri ile teknoloji eşdeğer hız kazandığı sürece bu alanda iş imkânı da sürecektir. Dijital görüntüleme teknolojisinin ekrandan fotoğraf kalitesine yakın görüntü alma aşamasına gelmesiyle birlikte foto muhabirlerinin istihdamının azalacağı yönünde görüşler bulunmaktadır. Ancak ekran görüntüleri hiçbir zaman iyi bir foto muhabirinin gözüyle çekilen fotoğraflardaki tadı veremeyecektir. Ayrıca foto muhabiri kameramanlık için gerekli altyapıya sahip olduğundan, hareketli görüntü yakalama işini de kısa bir eğitimin ardından rahatlıkla yürütebilir.

 

Foto Muhabiri Okulu Kaç Yıllıktır
Meslek liselerinin “Gazetecilik” alanı ve “Foto Muhabirliği” dalından mezun olanlar istedikleri takdirde, Fotoğrafçılık, Fotoğrafçılık ve Kameramanlık, Halkla İlişkiler, Halkla İlişkiler (Açık öğretim), Halkla İlişkiler ve Reklâmcılık, Halkla İlişkiler ve Tanıtım, İletişim ve Halkla İlişkiler, İnternet Gazeteciliği ve Yayıncılığı, Masaüstü Yayıncılık, Radyo ve Televizyon Programcılığı, Radyo ve Televizyon Yayıncılığı, Televizyon Yapım ve Yönetimi ön lisans programlarına sınavsız geçiş için başvurabilirler. Gereken koşullara sahip oldukları takdirde yerleştirilebilirler. Ayrıca mezunlar ÖSYM tarafından yapılan Öğrenci Seçme Sınavına (ÖSS) girip başarılı olmaları ve Halkla İlişkiler ve Reklâmcılık (Uygulamalı Bilimler Yüksekokulu lisans programını tercih etmeleri halinde ek puan almaları nedeniyle diğer bölümlerden mezun olanlara göre öncelikle yerleştirilmektedir.


Sponsorlu Bağlantılar

Cevap Ver