Fosfat Nedir Hakkında Bilgi

Fosfat Nedir

Fosfat anlamı bilgi bankası

anlamı nedir, ne anlama gelir

Sponsorlu Bağlantılar

Fosfat Nedir, Fosfat Ne Anlama Gelir, Fosfat Ne Demektir, Fosfat Anlamı Nedir ile ilgili bilgileri bu yazıda paylaşmaya çalıştım.

Fosfat ile ilgili internet ortamındaki ve diğer ansiklopedi gibi bilgi kaynaklarından elde ettiğim bilgileri yazımda paylaştım. Yararlı olmasını dilerim. Konu ile ilgili sorularınızı ve düşüncelerinizi de aşağıda yorum olarak bırakabilirsiniz.

Fosfat Anlamı

Fosforik asitin (H3PO4) esteri ya da tuzu. Fosfatlar, silikatlar gibi çok sayıda ve karmaşık yapıdadırlar. Fosforit asit üç değerli olduğundan üç cins tuz verir. Bunlar, mono (ya da primer) fosfat [(H2PO4)-1], di- (ya da sekonder) fosfat [(HPO4)-2], ve tri- (ya da tersiyer) fosfat [(PO4)-3] adıyla anılırlar. Fosfatlardaki asit iyonları yerine iki ayrı cins pozitif iyon geçebilir. Örneğin, sodyum-amonyum fosfat (NaNH4HPO4) ve magnezyum-amonyum fosfat (MgNH4PO4) bu türden fosfatlardır. Primer ve sekonder fosfatlarla yapılarında amonyum iyonu [(NH4)+] bulunan tersiyer fosfatlar ısıtıldıklarında su ve amonyak çıkararak bozunurlar. Önemli fosfatlar arasında kalsiyum fosfatlar [Ca (H2PO4)2; CaHPO4; Ca3 (PO4)2] ve amonyum fosfatlar [NH4H2PO4; (NH4)2HPO4; (NH4)3PO4] sayılabilir. Fosfatlar önemli gübrelerdir. Primer ve sekonder amonyum fosfatlar tahta ve kumaşlara emdirilirse, bunları ateşe dayanıklı duruma getirir. Tersiyer sodyum fosfat, kalsiyum iyonlarıyla çökelek vererek suların sertliğini giderir.

Konu ile ilgili aramalar: Fosfat Nedir Fosfat ödev ara Fosfat kelime anlamı Fosfat sözlükte ara Fosfat ansiklopedi bilgi bankası ara Fosfat ne demek Fosfat neye denir

Fosfat ile ilgili sorularınızı ve yorumlarınızı aşağıya yazabilirsiniz.

Sponsorlu Bağlantılar

Cevap Ver