Folikülit Cilt Hastalıkları, Folikülit Hastalığının Tedavisi, Folikülit Kıl Kökü İltihabı Tedavisi

folikülit nedir, folikülit tedavisi, kıl kökü iltihabı folikülit tedavisi, kıl kökü iltihabı tedavisi

Folikülit (kıl kökü iltihabı) tedavisi

Dr. Mustafa Eraslan

Sponsorlu Bağlantılar

Folikülüt yani kıl kökü iltihaplanması yüz, uyluk, kasık ve koltuk altı bölgelerinin ağda, tıraş ve ter gibi sebeplerden ötürü o bölgede bulunan kıl köklerinin tahriş edilip hasar görmesinden dolayı ortaya çıkmaktadır. Etkilenen kıl kökleri enfeksiyon kaptığı için bir süre sonra iltihaplanmaya başlamakta; ancak bu iltihaplanmanın sebebi çeşitli mantar hastalıkları olabileceği içinde bazen merhemlerle bazen de cerrahi işlemlerle tedaviye gerek duyulur.

 

Folikülit sorununun bazen hiçbir tedaviye ihtiyaç duyulmadan kendiliğinden de geçtiği görülmüştür. Hastalığın ilk evlerinden hastaların kendi kendilerine yaptıkları müdahaleler de yeterli olmaktadır. İltihabın yayılmamış olması sorunlu bölgenin anti bakteriyel sabunlarla yıkanıp o bölgenin de iyice kurulanması ve kurulama aşamasında kağıt havlu kullanılması iltihabın yayılmasını ve büyümesini engelleyecektir. Ayrıca iltihap geçene kadar bölge kesinlikle tıraşlanmamalıdır. Daha hızlı bir tedavi içinde reçetesiz hidrokortizon krem ve antibiyotik merhemler de kullanılabilir.

Kıl kökü iltihabının yayıldığı durumlarda ise cilt hekimine başvurarak antibiyotik kullanmaya başlanmalıdır. Ancak bunun öncesinden folikülit hastalığının mantardan mı yoksa bakteriden mi kaynaklandığını bilmek gerekir. Sorun mantardan kaynaklı ise antifungal ilaç ve merhem; bakteriden kaynaklı ise de antibiyotik merhemler ve oral antibiyotiklerin kullanımı önerilir.

Folikülit sorunu cildin alt katmanlarına kadar ulaştığı zaman o bölgede çıban oluşumuna neden olur. Bu da sorunun daha çok büyümesi ve daha çok ağrı çekilmesi demektir. Folikülitin deri altında büyümesinde küçük cerrahi işlemlerle çıban içindeki iltihabın akıtılması sağlanır. Hekiminiz küçük bir kesi ile irini akıtıp sorunun büyümesini ve yayılmasını önleyecektir.

Sponsorlu Bağlantılar

Cevap Ver