Fok Nedir Nerede Yaşarlar Özellikleri Hakkında Bilgi

Fok Nedir Nerede Yaşarlar Özellikleri

Fok anlamı bilgi bankası

anlamı nedir, ne anlama gelir

Sponsorlu Bağlantılar

Fok Nedir, Fok Ne Anlama Gelir, Fok Ne Demektir, Fok Anlamı Nedir ile ilgili bilgileri bu yazıda paylaşmaya çalıştım.

Fok ile ilgili internet ortamındaki ve diğer ansiklopedi gibi bilgi kaynaklarından elde ettiğim bilgileri yazımda paylaştım. Yararlı olmasını dilerim. Konu ile ilgili sorularınızı ve düşüncelerinizi de aşağıda yorum olarak bırakabilirsiniz.

Fok Anlamı

Yüzge çayaklılar (Pinnipedia) takımının Otariidae familyasını oluşturan 13, Phocidae familyasını oluşturan 18 memeli türünün ortak adı. Boyları 1-6,5 m arasında değişir. Phocidae familyası üyelerinin kulak kepçeleri yoktur. Gözleri büyüktür. Bacakları daha çok suda yüzmek için özelleşmiştir. Balıkları, yumuşakçaları ve yengeçleri yiyerek beslenirler. Genellikle kumlu ve kayalık kıyılarda bulunurlar. Derinlere dalabilirler ve uzun süre dipte kalabilirler. Ancak dinlenmek, uyumak ve üremek için karaya çıkarlar. Yavrularını yalnızca 2 hafta emzirirler. Derileri hemen hemen çıplaktır; ancak yeni doğan yavruların postları vardır. Derilerinin altında kalın yağ tabakası bulunur. Sütleri inek sütünden 12-13 kat daha yağlıdır. Denizlerin hemen hepsinde ve Baykal gölünde yaşarlar; 18 türü vardır. Akdeniz ve Karadeniz’de bir türü yaşamaktadır ve son yıllarda yalnızca ülkemiz kıyılarındaki mağaralarda üreyebildikleri saptanmıştır.

Foklar, ağlarını kestikleri ve balıklarını yedikleri için, balıkçılar tarafından öldürülmelerinin yanı sıra, turizmin yaygınlaşması ve yaşam ortamlarının bozulmasından dolayı da soyları tükenme tehlikesiyle karşı karşıyadır. Akdeniz ülkelerinin tümünde fokları koruma önlemleri uygulanmaktadır.

Konu ile ilgili aramalar: Fok Nedir Fok ödev ara Fok kelime anlamı Fok sözlükte ara Fok ansiklopedi bilgi bankası ara Fok ne demek Fok neye denir

Fok ile ilgili sorularınızı ve yorumlarınızı aşağıya yazabilirsiniz.

Sponsorlu Bağlantılar

Cevap Ver