Fobiden Kurtulma Yolları, Fobiden Kurtulmak, Fobiden Kurtulma¸ Fobiden Kurtulma Yöntemleri

fobilerden kurtulmak için, fobilerden nasıl kurtuluruz, fobiyi yenme, fobiyi yenmenin yolları

Fobilerden nasıl kurtulunur?

Dr. Mustafa Eraslan

Sponsorlu Bağlantılar

Fobinin birçok çeşidi ve belirtileri bulunmaktadır, ancak bunlardan bahsetmeden önce bilmeyenler için fobinin tanımını yapmak istiyoruz sizlere. Fobi, bireyler tarafından anlamlı ya da anlamsız olan herhangi bir şeye karşı duyulan korkudur. Bu korkular bazen bir böcek, bazen yükseklik, bazen toplum içinde konuşmak ya da uçak, asansör gibi şeylere binmeye korkmaktır. Fobiler kişiden kişiye değişir ve çeşitleri artar. Bu bahsettiklerimiz sadece birkaç fobi örneğiydi.

 

Fobilerden kurtulmak sanıldığı kadar kolay değildir, ancak kurtulmak mümkündür. Bireyler fobilerinden kurtulmak için onlarla yüzleşmek zorundadır. Fobilerden kurtulmanın en etkili yolu yüzleşmektir.Ancak bu yüzleşme esnasında huzursuzluk, çarpıntı, terleme, yüz kızarması, üşüme, sıcak-soğuk basması, kılların diken diken olması, göğüste sıkışma, nefes alamıyormuş, boğuluyormuş gibi bir duygu, baş dönmesi, ellerde ve ayaklarda uyuşma, baygınlık duygusu gibi belirtiler ortaya çıkar. Bu belirtiler fobinin en sık rastlanan belirtileridir.

Fobiden kurtulmak isteyenlerin fobisinin çok anlamsız ve abartılı olduğunu kabullenmeleri gerekir. Aksi durumda fobilerden kaçmaya devam ederler. Fobilerin tedavisi için bir uzmandan yardım alınmalıdır. Uzmanlar bireylerin fobilerinden kurtulması için ya sadece psikoterapi ya da psikoterapi ile beraber ilaç tedavisiyle yardımcı olurlar.

Sponsorlu Bağlantılar

Cevap Ver