Fmf Atak Tedavisi

Etiketler: fmf atak tedavisi, fmf atak, tedavi, tedavisi, fmf atak tedavisi için, fmf atak tedavisi hakkında, fmf atak tedavisi nedir, fmf atak tedavisi nasıl olur

http://sifamarket.com.tr/picmanage/upload/hastaliklar/fmf-atak-tedavisi.jpgFmf atak tedavisi için neler yapılmalı? Sorusuna yanıt olarak fmf atak tedavisi için yöntemler ve fmf atak tedavisi hakkında faydalanacağınız bilgiler bu makalede yer almaktadır.

Sponsorlu Bağlantılar

FMF ATAKLARI VE TEDAVİSİ

Bu durum için net bir şey söylemek ne yazık ki mümkün olmuyor.Fmf hastalığıyla ilgili birbirinden değişik mutasyonlar olduğu için,hastalara göre klinik bulguların da gidişatı değişebiliyor.

Kimi mutasyon tipleri,atakların daha sık oluşunu da belirleyebiliyor. Ayrıca eğer hasta sağlığına dikkat etmiyorsa ve hastalanmaya yatkınsa, klinik bulgular ağır seyrediyor ve atakların sıklığı da artabiliyor.

Tekrarlayan ataklar, iltihap birikmesine bağlı olarak vücutta bulunan bir tür protein olan amiloidlerin oluşmasına neden oluyor. Bulunduğu organların fonksiyonlarını bozan amiloidler en fazla böbreklerde biriktiği için, zamanla kronik böbrek yetmezliğinin ortaya çıkması kaçınılmaz oluyor.

Eğer hastalık erken dönemde tanımlanırsa, çok büyük oranda böbrek yetmezliğinin önüne geçilmiş olunuyor. Ancak tedaviedilmeyen hastalar diyalize ihtiyaç duyabiliyor. Türkiye’deki kronik böbrek yetmezliği yaşayan kişilerin önemli bir kısmını da tanı konmamış FMF hastaları oluşturuyor.

Tedavide amaç
Atakları engellemek
Amiloidoz gelişmesini engellemek

Atakları engellemekte başarısı kabul edilen tek ilaç kolçisin dir Kolçisinin bu etkileri ilk defa 1972 yılında keşfedildi Kolçisin, FMF e bağlı atakların sıklığını, şiddetini azaltmakta oldukça etkilidir.

Günlük dozu 1-3 mg dır Artritik ataklarda etkisi daha zayıftır Çok nadir hasta ilaca dirençli olabilir Bu durumda, özellikle ayrıca tanıda yeralan diğer hastalıklar tekrar gözden geçirilmelidir.

İlacı en ağızdan alındıktan sonra gastrointestinal sistemden emilimi kişiden kişiye değişebilir Bazı çalışmalarda, kolçisin tedavisine cevap vermeyen hastaların kanında, kolçisin düzeyinin düşük olduğu görülmüştür Ayrıca kandaki düzeyden ziyade lökositlerdeki düzeyin daha önemli olabileceği ifade dilmektedir.

İlaca dirençli vakalarda, IV kolçisin ve interferon alfa denenmiş ve başarılı sonuçlar bildirilmiştir Ancak denemeler kısa süreli zamanlar içindir, daha uzun çalışmalar bildirilmemiştir.

Sponsorlu Bağlantılar

Cevap Ver