Flüt Nedir, Flüt Nasıl Çalınır Hakkında Bilgi

Flüt Nedir, Flüt Nasıl Çalınır

Flüt Nedir, Flüt Nasıl Çalınır
Flüt anlamı bilgi bankası

anlamı nedir, ne anlama gelir

Sponsorlu Bağlantılar

Flüt Nedir, Flüt Ne Anlama Gelir, Flüt Ne Demektir, Flüt Anlamı Nedir ile ilgili bilgileri bu yazıda paylaşmaya çalıştım.

Flüt ile ilgili internet ortamındaki ve diğer ansiklopedi gibi bilgi kaynaklarından elde ettiğim bilgileri yazımda paylaştım. Yararlı olmasını dilerim. Konu ile ilgili sorularınızı ve düşüncelerinizi de aşağıda yorum olarak bırakabilirsiniz.

Flüt Anlamı

Flüt Nedir, Flüt Nasıl Çalınır

Bir tür nefesli çalgı. Flüt çoğu orkestra, topluluk ve nefesli gruplarında soprano sesi veren enstrüman olarak kullanılır. Flütlerin büyük bir çoğunluğu metalden yapılır ve bir ucunda ağızlık olan bir tüp biçimindedir. Flüt ailesinin diğer üyeleri, piccolo, alto flüt ve bas flütten ibarettir. Jean Pierre Rampal ve Aure Nicolet bu sazın ünlü solistlerindendir.

Batı müziğinde en çok kullanılan şekliyle flüt cinsi olan yan flütün Çin’de M.Ö. 900 yılından beri kullanıldığı bilinmektedir. Flüt, öncelikle Almanca konuşulan bölgeler olmak üzere, Avrupa’ya 12. yüzyılda girmiş ve ilk önceleri çoğunlukla askerî bandolarda kullanılmıştır. Alman flütü adının verilmesi bu zamana denk gelir. Flüt daha sonra 16 ve 17. yüzyılda oda müziğinde kullanılan bir enstrüman hâline dönüşmeye başlamıştır. Bu ilk flütler, 6 parmak deliğinden ibaret tek parçadan oluşmaktaydı. Ancak 1600′lerde, flüt birbirine bağlı 3 parçadan oluşacak biçimde yeniden tasarlanmıştır. Aşamalı olarak, flüte daha fazla tuş eklenmiş ve orkestra parçalarında yerini almaya başlamıştır. 1800′lü yıllarda 4 tuşlu flüt en çok kullanılan türü olmakla birlikte, 8 tuşlusu da geliştirilmiştir. Günümüzde, silindir biçiminde, 13 ya da daha fazla ton delikli ve basmalı tuşlu Bohemia flüdü en çok kullanılan türüdür.

Konu ile ilgili aramalar: Flüt Nedir Flüt ödev ara Flüt kelime anlamı Flüt sözlükte ara Flüt ansiklopedi bilgi bankası ara Flüt ne demek Flüt neye denir

Flüt ile ilgili sorularınızı ve yorumlarınızı aşağıya yazabilirsiniz.

Sponsorlu Bağlantılar

Cevap Ver