Flüor Nedir Hakkında Bilgi

Flüor Nedir

Flüor anlamı bilgi bankası

anlamı nedir, ne anlama gelir

Sponsorlu Bağlantılar

Flüor Nedir, Flüor Ne Anlama Gelir, Flüor Ne Demektir, Flüor Anlamı Nedir ile ilgili bilgileri bu yazıda paylaşmaya çalıştım.

Flüor ile ilgili internet ortamındaki ve diğer ansiklopedi gibi bilgi kaynaklarından elde ettiğim bilgileri yazımda paylaştım. Yararlı olmasını dilerim. Konu ile ilgili sorularınızı ve düşüncelerinizi de aşağıda yorum olarak bırakabilirsiniz.

Flüor Anlamı

Atom numarası 9 olan element. Halojenler grubunda yer alan, sarımsı renkli bir gaz. Periyodik cetvelde elektronegatifliği en yüksek elementtir. Oldukça tepken bir element olmasından dolayı doğada serbest olarak bulunmaz.

Flüor, flüorür (F-) iyonu olarak, insanlar ve bazı yumuşakçalar için önemli bir elementtir. Özellikle dişlerin mine tabakasını bakteri saldırılarından koruyarak ve güçlendirerek diş çürümelerini önlemesi bakımından, diş macunlarında kullanılır. Ayrıca bu amaçla şehir suyuna flüorür (az miktarda) eklendiği de olur. Ancak içme suyundaki fazla miktardaki flüorür, büyüme çağındaki çocukların diş minelerinin beneklenmesine neden olabilir.

Flüor gazı oldukça aşındırıcı ve toksiktir. Az derişik olsa bile, flüor gazı solumak göz ve akciğerlere zarar verir. Örneğin sodyum flüorür (NaF) böcek öldürücülerde kullanılır.

Flüor bileşikleri seramik ve cam endüstrisinde, elektrik ampullerinde, buzdolabı yapımında, kaplamalarda ve havalandırma sistemlerinde kullanılır. Örneğin flüor bileşiklerinin kullanıldığı (teflon) kaplamalı tavalar, pişirilen yemeğin yapışmamasını sağlar. Su ve yağ ile ıslanmadığından, tekstil endüstrisinde de kullanılır. Ancak, ozon tabakasında delinmeye neden olduğundan, flüor bileşiklerinin spreylerde kullanılması yasaklanmıştır.

Konu ile ilgili aramalar: Flüor Nedir Flüor ödev ara Flüor kelime anlamı Flüor sözlükte ara Flüor ansiklopedi bilgi bankası ara Flüor ne demek Flüor neye denir

Flüor ile ilgili sorularınızı ve yorumlarınızı aşağıya yazabilirsiniz.

Sponsorlu Bağlantılar

Cevap Ver