Floresan Lamba Nedir Nasıl Çalışır, Ne İşe Yarar Ve Çeşitleri Hakkında Bilgi

Floresan Lamba Nedir Nasıl Çalışır, Ne İşe Yarar Ve Çeşitleri

Floresan Lamba anlamı bilgi bankası

anlamı nedir, ne anlama gelir

Sponsorlu Bağlantılar

Floresan Lamba Nedir, Floresan Lamba Ne Anlama Gelir, Floresan Lamba Ne Demektir, Floresan Lamba Anlamı Nedir ile ilgili bilgileri bu yazıda paylaşmaya çalıştım.

Floresan Lamba ile ilgili internet ortamındaki ve diğer ansiklopedi gibi bilgi kaynaklarından elde ettiğim bilgileri yazımda paylaştım. Yararlı olmasını dilerim. Konu ile ilgili sorularınızı ve düşüncelerinizi de aşağıda yorum olarak bırakabilirsiniz.

Floresan Lamba Anlamı

Flüorışıyla ışık saçan elektrik lambası. Floresan lamba düşük basınçta, örneğin cıva buharıyla doldurulmuş bir deşarj tüpüdür. Lambanın iç yüzü fosforla kaplanmıştır. Cıva buharı içinden elektrik akımı geçtiğinde morötesi ışınım meydana gelir. Bu ışınım fosfora çarparak fosforun ışık saçmasına yol açar. Floresan lambalar akkor lambalardan daha verimlidir.

Bunun nedeni ısı kayıplarının (enerjinin ısıya dönüşen bölümünün) daha az olmasıdır. Floresan lamba, güneş ışığına yakın bir ışık vermekle birlikte, titreklik yapmasından ötürü göze zararlıdır. Ancak üç fazlı bir şebekede her faza bir floresan lamba bağlanarak gerçekte alternatif akımda gerilimle akım arasında faz farkından kaynaklanan bu titreklik giderilebilir. Bu nedenle sanayi kuruluşları, üçlü gruplar hâlinde kullanılan floresan lambalarla aydınlatılır.
Kullanıldığı yerler

2001 yılı verilerine göre ABD’de aydınlatmanın sadece %38’i flüoresan ampullerle sağlanıyordu. Bu verilerde CFL’nin oranı ne yazık ki belli değil. 2007 yılı verilerine göre AB’de flüoresan kullanımı %23’e denk gelirken CFL’nin toplamda payı %15. Fakat ABD’de CFL’nin 2001’den sonra yaygın satışı ve AB’nin 2009’dan itibaren klasik tip akkor telli ampulleri yasaklamaya başlamasıyla bu verilerin ciddi bir şekilde değiştiğini varsayabiliriz

Konu ile ilgili aramalar: Floresan Lamba Nedir Floresan Lamba ödev ara Floresan Lamba kelime anlamı Floresan Lamba sözlükte ara Floresan Lamba ansiklopedi bilgi bankası ara Floresan Lamba ne demek Floresan Lamba neye denir

Floresan Lamba ile ilgili sorularınızı ve yorumlarınızı aşağıya yazabilirsiniz.

Sponsorlu Bağlantılar

Cevap Ver