Flebit Belirtileri, Flebit Hastalığı, Flebit Hastalığı Belirtileri

flebit hastalığının belirtileri nelerdir, flebit kendini nasıl belli eder, flebit nasıl anlaşılır, flebit nedir

Flebit belirtileri nelerdir?

Dr. Mustafa Eraslan

Sponsorlu Bağlantılar

Bacak toplardamarlarında husule gelen bir sorun olan flebit, toplumumuzda sıkça görülen bir sorundur. Bacak bölgesinde bulunan toplardamarda yangı (iltihap) oluşması olarak tanımlanan flebit, bacak ve leğen kaslarında husule gelen yangı olarak ta bilinir. Bu sorun genellikle damar içi pıhtılaşmaya yol açar. Damar içi pıhtılaşmaya yani tromboza yol açtığında ise hastalık tromboflebit olarak tanımlanır. Peki flebitin varlığı nasıl anlaşılır, flebit belirtileri nelerdir? İşte cevapları;

 

Flebit belirtileri

 

Damar içi iltihaplanması sonucu oluşan tromboflebitte, toplar damarlarda şişme, kızarıklık ve duyarlılık ortaya çıkar. Damarın bir kısmında oluşan iltihap zamanla daha geniş alanlara yayılmaya başlar. İlerleyen bu sorun kırmızı bir çizgi biçiminde yayılmaya devam eder ve derinin hemen altında sert bir şekilde el ile hissedilir.

Bu sorunu yaşayan hastaların birçoğunda geceleri artan şikayetlerden ötürü uykusuzluk problemleri husule gelir. Oluşan bölgesel ağrılar iltihabın tedavi edilmemesi ile giderek şiddetlenir. Bazı durumlarda aşırı ağrılı uzun iltihap çizgileri de yüzeyden görülür. Hastanın ateşi yükselir, bacağı şişer. Bu sorunlar ender olarak kol toplar damarında da ortaya çıkar.

Sponsorlu Bağlantılar

Cevap Ver