Flash Bellekten Windows 7 Kurma Resimli Anlatım

Windows 7’yi USB bellekten kurmak DVD’den kurmaktan çok daha hızlı ve kolay. Ayrıca optik sürücüsü olmayan bir bilgisayar yada laptopunuz varsa, Windows 7 yi USB bellekten kurmak dışında bir seçeneğiniz yok. Burada USB bellekten Windowsu kurabilmeniz için USB belleğinizi nasıl ayarlayacağınızı sizlere göstereceğim. Bunu anlatan bazı türkçe siteler var, fakat bunlar çok çok uzun ve anlaşılmaz şekilde anlatmışlar. Ben ise burada sizlere EnBasit şekilde anlatacağım.

Sponsorlu Bağlantılar

İşte Flash Bellekten Windows 7 Kurulumu

http://enbasit.com/enbasityolu.png

 1. Adım 1: İlk olarak USB Flash Belleğinizi bilgisayara takın. Daha sonra  “Başlangıç” a tıklayın ve en alttaki arama kutusuna “cmd” yazarak en üstte çıkacak olan komut satırını açın. Ya da  klavyeden  Windows ve R tuşlarına aynı anda basarak kısayoldan açın.
 2. Adım 2: Komut satırı penceresine “diskpart” yazın ve enter a basın.
 3. Adım 3: Altındaki  ” DISKPART> prompt” satırına list disk yazın ve enter a basın.
 4. Adım 4:Şimdi de “select disk 4″ yazın. Burada 4 numara, sizin USB flash belleğinizin listedeki numarasıdır. Çok dikkatli olmalısınız. Kendi USB flash bellğinizin kaç GB olduğunu bilmelisiniz ve bunu listeden bulmalısınız. Mesela resimdeki örnekte kullanılan USB bellek 8 GB lıktır. Fakat listede 7648 MB olarak görünür. Yani çok az bir kısmı sistem tarafından başka işlerde kullanılmıştır. Siz de usb flash belleğinizin kaçıncı sırada çıktığına iyice bakın ve ondan sonra “select disk” in yanına doğru numarayı yazarak enter a basın.
 5. Adım 5:  “Clean” yazıp entera basarak, tüm USB Flash belleğin içeriğini silip temizleyin.
 6. Adım 6: create partition primary” yazıp entera basın.
 7. Adım 7: Şimdi de “active” yazıp entera basarak bölümü aktif yapın.
 8. Adım 8: “format fs=fat32 quick” yazın ve enter a basın.. Böylece USB belleğinizi FAT32 dosya sisteminde formatlamış olacaksınız.
 9. Adım 9: “assign” yazıp entera basın. Bu işlem windowsun sürücüye otomatik bir harf atamasını sağlayacaktır. Ardından “exit” yazıp entera basarak “diskpart” tan çıkın ve yine “exit” yazıp entera basarak komut satırını kapatın. Tüm yaptıklarımız sırasıyla aşağıdaki resimde gösterilmiştir.  Yukardaki komutların adım numaralarının hepsi aşağıdaki resimde aynı numarayla görülüyor. Tüm bunları bir kaç saniye içinde sadece resime bile bakarak yapabilirsiniz.
 10. Adım 10: Son olarak da, Windows 7 DVD nizi bilgisayara takın ve tüm dosyaları USB flash belleğinize yükleyin.

Hepsi bu kadar! Daha uzun birşey bekliyorduysanız, özür dileriz 😀 Kopyalama işlemi bittikten sonra, eğer windows 7 yi hemen kurmak istiyorsanız, BIOS ayarlarınızdaki Boot seçeneklerinden USB flash sürücüsünü ilk sırada olacak şekilde ayarlayın. Sonra da USB belleğinizi bilgisayara takın ve bilgisayarı yeniden başlatın. Windows 7 kurulumu otomatik olarak başlayacaktır.

Sponsorlu Bağlantılar

1 Yorum

 1. Artık Cd de demode olmuşken kurulumların yapılabilmesi için alternatif araçlara ihtiyaç var. Bunlardan biri de usb bellek. Teşekkürler!..

Cevap Ver