Flaman Sanatı Nedir Hakkında Bilgi

Flaman Sanatı Nedir

Flaman Sanatı anlamı bilgi bankası

anlamı nedir, ne anlama gelir

Sponsorlu Bağlantılar

Flaman Sanatı Nedir, Flaman Sanatı Ne Anlama Gelir, Flaman Sanatı Ne Demektir, Flaman Sanatı Anlamı Nedir ile ilgili bilgileri bu yazıda paylaşmaya çalıştım.

Flaman Sanatı ile ilgili internet ortamındaki ve diğer ansiklopedi gibi bilgi kaynaklarından elde ettiğim bilgileri yazımda paylaştım. Yararlı olmasını dilerim. Konu ile ilgili sorularınızı ve düşüncelerinizi de aşağıda yorum olarak bırakabilirsiniz.

Flaman Sanatı Anlamı

Flandre Bölgesi’nde, özellikle 14. – 17. yüzyıllarda resim, süsleme, mimarî ve heykelcilik alanlarında gerçekleştirilen etkinlikler. 14. yüzyılda, Flandre’da bulunan çok sayıda ressam, loncalar kurmuşlardı. Bu yüzyılın en önemli ressamları Jean Mabouel ve Melchior Broederlain’ın resimleri, basit ve ilkeldi. Bu basitlik ve ilkellik, Hubert ve Jan Van Eyck kardeşlerin yapıtlarıyla son buldu. Boyalara bazı kurutucu maddeler katarak onları daha parlak ve saydam göstermeyi ve kolay işlenir duruma getirmeyi başaran Jan Van Eyck (1385-1441), modern yağlıboya resim sanatının yaratıcısı sayılır. Flaman resminin 15. yüzyıldaki öbür önemli temsilcileri Flémalle Ustası, Van der Weyden, Van der Goes, Hans Memling ve Dirk Bouts’dur. Pieter Bruegel ve Jean Bruegel gibi ressamlar eski Flaman üslubuna bağlı kalırken, Rubens gibi bazı ressamlar İtalyan üslubunu yeğlediler. Rubens’in etkisiyle Flaman sanatı gerçek bir Rönesans geçirdi. Rubens’in yetiştirdiği ressamların en ünlüsü Van Dyck, Flaman okulunun son büyük temsilcisi Rembrandt’tır.

18. yüzyıldan sonra Flaman Okulu’nun yerini şimdiki Belçika Okulu aldı. Tahta üzerine kazılarak basılmış Flaman kazıresimleri, 8. yüzyıldan başlayarak özelliklerini yitirdiler. Burgonya düklerinin ülkeye egemen olduğu dönemde Flandre’da süsleme sanatları da çok gelişti. Flaman süsleme sanatçılarının en ünlüsü saat, tabak ve süsleme eşya ile kuyumculuk işleri için birçok model yapan Henri Janssen’dir. Flandre’da ilk keramik imalathanesi 16. yüzyılın başlarında Anvers’te kuruldu. 9. yüzyılda Flandre’da büyük bir mimarlık hareketi başladı. Bu dönemde Roma üslubunda birçok şato ve saray yapıldı. Bu yapıların en ünlüleri Louvain kentindeki Sezar Şatosu, Gand kentindeki Saint Bavon Manastırı ve Kontlar Şatosu’dur. 13. yüzyılda Flamanlar, Roma üslubunu bırakarak gotik biçimleri uygulamaya başladılar. 13. yüzyılın basit gotik üslubundaki binaları arasında; Villers kentindeki Abbatiale Kilisesi, Tongres kentindeki Notre-Dame Kilisesi ve Louvain kentindeki Dominiken Kilisesi sayılabilir. 14. yüzyılda mimarlıkta ikinci gotik dönemi başladı.

Bu döneme ait en ünlü yapı Aershot Kilisesi’dir. 15. yüzyılda kentlerin bağımsızlıklarını kazanmalarından sonra, birçok kent konağı yapıldı. Flaman mimarisi 12. yüzyıldan başlayarak İtalya’dan esinlenmeye başladı. 18. yüzyılda biraz daha basitleşti ve yalınlaştı. Orta Çağ’da Flandre’daki kiliselerin sütun başlıklarını oyan ve heykel yapan sanatçıların adları bilinmemektedir. 19. yüzyılda Flaman sanatında birkaç güçlü heykelci yetişti. Bunlardan biri Flamand François adıyla tanınan ve ünlü “İşeyen Çocuk” heykelini yapan François, diğeri de Jerome’dur. 19. yüzyılda Ecole Precieuse denilen karmaşık bir üslup, Flaman heykel sanatına egemen oldu.

Konu ile ilgili aramalar: Flaman Sanatı Nedir Flaman Sanatı ödev ara Flaman Sanatı kelime anlamı Flaman Sanatı sözlükte ara Flaman Sanatı ansiklopedi bilgi bankası ara Flaman Sanatı ne demek Flaman Sanatı neye denir

Flaman Sanatı ile ilgili sorularınızı ve yorumlarınızı aşağıya yazabilirsiniz.

Sponsorlu Bağlantılar

Cevap Ver