Fizik Mühendisi ne iş yapar, nasıl olunur, ne kadar maaş alır 2013-2014

Etiketler: Fizik Mühendisi, Fizik Mühendisi Hakkında, Fizik Mühendisi ile ilgili, Fizik Mühendisi mesleği, Fizik Mühendisi nasıl olunur, Fizik Mühendisi olmak için, Fizik Mühendisi olmak için hangi okulu okumalı, Fizik Mühendisi özellikleri, Fizik Mühendisi ne yapar,Meslek, meslek eğitimi, meslek okulları, meslek okulu, meslek yüksek okulu, meslek yüksek okulları, sağlık meslek liseleri, sağlık meslek lisesi, meslek liseleri, meslek lisesi, ticaret meslek lisesi, kız meslek liseleri, kız meslek lisesi, endüstri meslek lisesi, anadolu meslek liseleri

 

Fizik Mühendisi Görevleri
Konuyla ilgili daha önce yapılan çalışmaları inceler ve neyin inceleneceğini belirten bir araştırma planı hazırlar, Laboratuar ortamında incelenecek maddeyi çeşitli koşullar altında gözlemler, değişmeleri ölçü aletleriyle saptar ve elde edilen verileri kaydeder, Araştırma bulgularını objektif bir tutumla yayınlar, Çalışma sonuçlarının günlük yaşamda uygulanabilirliğini araştırır, yeni teknolojiler üzerinde çalışmalar yapar, Teknolojide kullanılan malzemelerin özellikleri ve veriminin belirlenmesi için laboratuarda test çalışmaları yapar.

Sponsorlu Bağlantılar

 

Fizik Mühendisi Kullanılan Malzemeler
Araştırma-geliştirme laboratuarlarında kullanılan test araç gereçleri, tasarım ve proje çalışmalarında kullanılan ölçüm ve çizim malzemeleri.

 

Fizik Mühendisi Özellikleri
Fizik mühendisi olmak isteyen kişinin, Sayısal düşünme gücüne sahip, Temel bilimlere ve özellikle fiziğe ilgili, Bir konuyu derinliğine araştırma isteği duyan, Mantıklı ve tedbirli, Bir işi planlayabilme ve uygulamaya koyabilme özelliğine sahip bir kimse olması, Tertipli ve düzenli çalışması, Yaratıcı olması, Ayrıntılara dikkat eden, İyi bir gözlemci olması gerekmektedir.

 

Fizik Mühendisi Okulu
Meslek eğitimi, üniversitelere bağlı fakültelerin Fizik Mühendisliği bölümlerinde verilmektedir.

 

Fizik Mühendisi Okulu Kaç Yıllıktır
Eğitim süresi 4 yıldır.

 

Fizik Mühendisi Diploma
Eğitimini başarı ile tamamlayanlara “Fizik Mühendisliği” lisans diploması ve “Fizik Mühendisi” unvanı verilir.

 

Fizik Mühendisi Çalışma Alanları I
Fizik mühendisleri, modern teknoloji kullanan kamu ve özel sektördeki kurum ve kuruluşlarda görev alabilmektedirler. Bilgisayar ve elektronik malzeme üretiminde, kalite kontrol birimlerinde, radyasyon güvenliği ve sağlık fizikçisi olarak hastanelerde, enerji santrallerinde, sanayi kuruluşlarında, araştırma-geliştirme birim ve laboratuarlarında çalışabilmektedirler. Fizik mühendisliğinin nükleer enerji üretilmesi, bilgisayar, elektronik, ısı, ışık, iletişim vb. gibi çok yönlü faaliyet alanlarının olması ve gelişen teknolojiyle doğrudan ilişkili bulunması nedeniyle meslekte işsiz kalma riski oldukça düşüktür. Fizik Mühendisliği programını bitirenlerden Ortaöğretim Alan Öğretmenliği Tezsiz Yüksek Lisans Programını veya Milli Eğitim Bakanlığı ve Yüksek Öğretim Kurulu (YÖK) işbirliği ile açılan/açılacak pedagojik formasyon programını başarı ile tamamlayanlar Fizik Öğretmeni olarak da çalışabilirler.Fizik, İleri Fizik , Fizik Uygulamaları, Fen Bilgisi / Fen ve Teknoloji , Astronomi ve Uzay Bilimleri , Bilim ve Teknoloji, Bilgi Teknolojisi, Teknik Atölye, Araştırma Teknikleri derslerini aylık karşılığı okutabilmektedir.

 

Fizik Mühendisi Meslekte İlerleme
Yüksek lisans yapmak ve uzmanlaşmak isteyen öğrenciler ilave bir eğitim aldıktan sonra “Yüksek Mühendis” olabilmektedirler. Üniversitede akademik çalışma yapmak isteyen fizik mühendisleri, fizik mühendisliği bölümlerinin yanı sıra nükleer enerji, biyofizik, jeofizik, sağlık fiziği gibi dallarda da uzmanlaşabilmektedirler.


Sponsorlu Bağlantılar

Cevap Ver