Fıtığın Nedenleri, Fıtığın Sebepleri, Fıtık Nasıl Olur

fıtık neden olur, kasık fıtığı nedenleri, mide fıtığı nedenleri, uyluk fıtığı nedenleri

Fıtık nedenleri

Dr. Mustafa Eraslan Soru Sor

Sponsorlu Bağlantılar

Vücudumuzda bulunan bir dokunun hassas olan kas bölgesinden fırlaması sonucu cilt altında husule gelen bir sorun olan fıtık, tıp dalında hernia olarak isimlendirilen ve günümüzde sıkça yaşanan sorunlardan biridir. Vücudun çeşitli kısımlarında ortaya çıkan fıtık en çok kasık, uyluk, göbek ve midede şişlik olarak husule gelmekte, öksürme ve zorlama sonucu belirginleşip, yatar pozisyonda iken de kaybolmaktadır.

Fıtığın nedenleri

 

Kasık ve uyluk fıtığı nedenleri: Bu tip fıtıklar ekseri erkeklerde daha çok husule gelmektedir. Bunun başlıca sebebi ise yapı bakımından erkeklerin kasık bölgesinin kadınlara nazaran daha hassas olmasıdır.

Bazı kasık fıtıkları doğuştan, bazısı da zaman içerisinde herhangi bir olaydan ötürü husule gelmektedir. Karın içi basıncını arttıran herhangi bir olay kasık fıtığına sebep olur ve karın boşluğu duvarı itilip küçük bir kese oluşturur.

Uyluk fıtığı hamile ve şişman kadınlarda sıkça ortaya çıkar. Uyluk fıtığının nedeni ise ağırlaşan vücudun uyluk bölgesine baskı yapması ve hamilelik sonrası kadınların uyluk bölgesinin hassaslaşmasıdır. Ayrıca ıkınma, sürekli ve güçlü öksürük, kabızlık veya ağırlık taşımakta zorlanma gibi hususlarda uyluk fıtığının nedenleri arasında sayılabilir.

Mide fıtığı da uyluk fıtığı gibi şişmanları seven bir sorundur. Aşırı kilolu olmaktan ötürü karında biriken yağlar mideye baskı uyguladığı için mide sıkışmakta ve fıtık sorunu ortaya çıkmaktadır. Kusma, kuvvetli öksürük, ağır kaldırma gibi aktivitelerde bulunmakta mide fıtığının nedenleri arasındadır.

Sponsorlu Bağlantılar

Cevap Ver