Firkateyn Nedir Hakkında Bilgi

Firkateyn Nedir

Firkateyn anlamı bilgi bankası

anlamı nedir, ne anlama gelir

Sponsorlu Bağlantılar

Firkateyn Nedir, Firkateyn Ne Anlama Gelir, Firkateyn Ne Demektir, Firkateyn Anlamı Nedir ile ilgili bilgileri bu yazıda paylaşmaya çalıştım.

Firkateyn ile ilgili internet ortamındaki ve diğer ansiklopedi gibi bilgi kaynaklarından elde ettiğim bilgileri yazımda paylaştım. Yararlı olmasını dilerim. Konu ile ilgili sorularınızı ve düşüncelerinizi de aşağıda yorum olarak bırakabilirsiniz.

Firkateyn Anlamı

Eskiden kullanılan bir tür yelkenli, orta boy ve güçte savaş gemisi. 16. yüzyılda, kürekli, küçük, az silâhlı, keşif yapmak ve evrak, posta taşımak amacıyla yapılan küçük gemilere de firkateyn denilirdi. 18. yüzyıldan sonra küçük bir kalyon durumuna geldi. İlk zırhlı gemi olan Gloria Zırhlısı’na zırhlı firkateyn denildi (1860). Günümüzde genellikle özel silâhlarla donatılmış hafif gemilere bu ad verilmektedir.

Fırkateyn (veya Firkate); büyük gemileri destekleyen, nispeten küçük; çeşitli tonajlarda olmakla birlikte genelde 2000 – 4000 tonluk modern savaş gemisidir. Günümüz Batı donanmalarındaki destroyere tekabül eder. Hafif yapılı, hızlı, orta derecede silahlı ve tek başına uzun menzillerde devriye, akın ve irtibat görevlerini yerine getirmek üzere tasarlanmıştır. Nispeten küçük ve hızlı olması sebebiyle, savaşlarda büyük gemilere destek verme veya kısa süreli savaşlara katılma hizmetinde bulunur.

Konu ile ilgili aramalar: Firkateyn Nedir Firkateyn ödev ara Firkateyn kelime anlamı Firkateyn sözlükte ara Firkateyn ansiklopedi bilgi bankası ara Firkateyn ne demek Firkateyn neye denir

Firkateyn ile ilgili sorularınızı ve yorumlarınızı aşağıya yazabilirsiniz.

Sponsorlu Bağlantılar

Cevap Ver