[Firefox Sırları] Gizli kısayollar ve kimsenin bilmediği özellikler

Hızı, kullanışlı eklentileri ve açık kaynak kültürü nedeniyle Firefox’u seçmiş olabilirsiniz. Fakat bunların dışında bu popüler tarayıcının harika özellikleri de mevcut.

Sponsorlu Bağlantılar

Firefox’un sayısız özelliklerini inceleyerek, sizler için en az bilinen ve en iyi gizli özelliklerini paylaşıyorum. İşte EnBasit şekliyle Firefox Sırları:

enbasityolu.png (209×46)

 1. Akıllı kısayol tuşlarıyla Firefox Arama özelliğini kolaylaştırın 
  Çok az bilinen bir firefox özelliği sizlere adres çubuğu üzerinden belli bir site içinde arama yapma imkanı veriyor. Mesela adres çubuğuna “amazon touchpad” yazarsanız, Amazon.com sitesi içinde TouchPad kelimesini aratmış olursunuz.Akıllı anahtar kelime oluşturmak istiyorsanız bir websitesine gidin ve bu internet sitesinin arama kutusuna sağ tıklayarak “bu arama için anahtar kelime ekle” seçeneğine tıklayın. Ardından anahtar kelime için bir isim girin ve “kaydet” butonuna tıklayarak kapatın. Wikipedia ve IMDB gibi sitelerden hızlı arama yapmak için bu özelliği kullanın.
 2. Başlangıçta tüm favori siteleriniz açılsın 
  Tek bir anasayfaya sahip olabileceğinizi de kim söyledi? Firefox’u tüm favori sitelerinizi başlangıçta açması için ayarlayabilirsiniz. Mesela ben  Facebook ve Twtter gibi sitelerin Firefox’u her açtığımda otomatik olarak açılmasını istiyorum. Yapmanız gereken şunlar: Firefox’u açın ve üst menüden “araçlar” a tıklayın ve açılan menüden “seçenekler” e tıklayın. Buradan genel sekmesinin açık olduğundan emin olun.  “Anasayfa” alanına  “http://www.cnet.com | http://www.facebook.com | http://….”  şeklinde istediğiniz kadar websitesi ekleyin. Ardından “OK” butonuna tıklayarak kapatın. Sonra Firefox’u yeniden başlatın.
 3. RSS beslemelerini favorilerinize ekleyin 
  Sık sık bir websitesini takip ediyorsanız, mesela diyelimki bir haber sitesine her gün sürekli girip haberlere bakıyorsanız bu haber sitesi için en son güncellemeleri gösteren bir rss favorisi oluşturabilirsiniz. Bu favorinizi araç çubuğuna ekleyerek, ikonuna tıkladığınızda açılacak ufak pencereden tüm son haberleri görebilirsiniz.Bunu başarmak için, Firefox penceresinin en üst kısmında bulunan sekmelerin hemen sağındaki alana sağ tıklayın ve açılan menüden “özelleştir” seçeneğine tıklayın. Ardından RSS logosonu  araç çubuğuna sürükleyip bırakın. Favorinize bir isim verin ve “ekle” butonuna tıklayın.
 4. Firefox ayarlarınızı kaydedin ve tüm bilgisayarlarda kolayca kullanın. 
  Firefox’daki favoriler, şifreler gibi kişisel bilgilerinizi her kullandığınız bilgisayarda yeniden girmek akıl karı değil. Bu yüzden tüm firefox hesap ayarlarınızı kaydedin ve yanınızda taşıyın. Bunun yolu Firefox’u USB sürücüsüne yüklemek ve herhangi bir bilgisayarda çalıştırmaktır. Firefox portable versiyonunu buraya tıklayarak indirip USB flash belleğinize kurabilirsiniz.
 5. Klavye kısayolları ve fare hareketleri konusunda uzmanlaşın
  Firefox sizlere daha hızlı gezinme ve işlem yapma imkanı vermek için gömülü kısayollar içerir.  Mesela firefox tabları arasında dolaşmak için, kapanmış bir tabı tekrar açmak için, “özel gezinme” moduna geçmek için kısayol tuşları var. Tüm listeyi buraya tıklayarak görebilirsiniz.Firefox fare özelliklerine de sahiptir. Her ne kadar bunlar Max OS X kadar gelişmiş olmasada,  biraz pratik yaptıktan sonra iyice alışırsınız. Mesela shift+scroll down kombinasyonu (shift tuşuna basılıyken kaydırma çubuğunu fare üzerindeki yuvarlak tuş ile aşağı doğru kaydırma) sizi bir önceki sayfaya geri götürür.

  Sayfayı yenilemek için fareniz ile bir yuvarlak çizmek gibi gelişmiş fare özellikleri için buraya tıklayarak eklentileri görebilirsiniz.

Sponsorlu Bağlantılar

Cevap Ver