[Firefox] Adres çubuğundan aramada google yerine başka sitelerden arama sorunu

Arkadaşlar eğer google araç çubuğu kullanmıyorsanız ve google aramasını tarayıcının adres çubuğundan yapıyorsanız dikkatli olun! Çünkü bazı zararlı siteler virüs, spy ware, trojan yada malware tarzı programları bilgisayarınıza bulaştırarak internet tarayıcınızın (firefox, internet explorer, chrome, safari) adres çubuğu aramlarını kendi üzerinden yapabiliyor. Yani siz adres çubuğundan bir şey aradığınızda google.com sitesi içinde aramak yerine  SEARCHTRONIC gibi arama siteleri çıkıyor. Bu sorunu çözmenin çok kısa bir yolu var. Herhangi bir spyware, antimalware yada antivirüs programı indirmenize ve taratmanıza gerek yok. Burada sizlere bu problemden kurtulmanın EnBasit yolunu anlatıyorum.

Sponsorlu Bağlantılar

http://enbasit.com/enbasityolu.png

  1. Adres çubuğuna gelin ve “about:config” yazarak enter a basın.
  2. Bir pencere açılacak ve sizden onay isteyecektir. Dikkatli olacağınıza söz vermek için butona tıklayarak onaylayın.
  3. Açılacak sayfadaki en üstte bulunan arama kutusuna “search” yazın. Hemen aşağıda sonuçlar listelenecektir.  Benim aramamda 17. satırda “browser.search.defaultenginename” yazan satır bulunmaktadır. Sizde de büyük ihtimalle aynı yerdedir. Fakat başka yerde olsa bile bu satırı bulun.
  4. Bulduğunuz bu satırın üzerine sağ tıklayın ve açılacak menüden en altta bulunan “sıfırla” seçeneğine tıklayın. Daha sonra tekrar buraya sağ tıklayın ve açılacak menüden “değerini değiştir” e tıklayın. Ufak bir pencere açılacak ve oradaki yazıyı silip yerine “Google” yazın ve “tamam” a basarak kapatın. Geçmiş olsun, sorununuz çözülmüştür.
Sponsorlu Bağlantılar

Cevap Ver