Fındığın Faydaları Yararları Nelerdir Fındığın Ülke Ekonomisine Katkıları Fındık Türkiye Ekonomisi Etkisi

Fındık Nedir Nerede Yetişir, Nasıl Yetişir

Fındık Nedir Nerede Yetişir, Nasıl Yetişir, Fındığın Faydaları yararları Nelerdir, Fındığın Ülke Ekonomisine Katkıları, Fındık Türkiye Ekonomisi Etkisi
Fındık anlamı bilgi bankası

anlamı nedir, ne anlama gelir

Sponsorlu Bağlantılar

Fındık Nedir, Fındık Ne Anlama Gelir, Fındık Ne Demektir, Fındık Anlamı Nedir ile ilgili bilgileri bu yazıda paylaşmaya çalıştım.

Fındık ile ilgili internet ortamındaki ve diğer ansiklopedi gibi bilgi kaynaklarından elde ettiğim bilgileri yazımda paylaştım. Yararlı olmasını dilerim. Konu ile ilgili sorularınızı ve düşüncelerinizi de aşağıda yorum olarak bırakabilirsiniz.

Fındık Anlamı

Fındık Nedir Nerede Yetişir, Nasıl Yetişir, Fındığın Faydaları yararları Nelerdir, Fındığın Ülke Ekonomisine Katkıları, Fındık Türkiye Ekonomisi Etkisi
Fındık
Kayıngillerden, Kuzey Yarım Küre’nin ılık yerlerinde ve yurdumuzun daha çok Doğu Karadeniz Bölgesi’nde yetişen bir ağaççık ve meyvesinin adı. Yüksekliği 3-36 m arasında değişen fındık ağacı, gübreli, killi kumlu toprakta; meyvelerinin olgunlaşma döneminde güneşli ve yağışsız havada yetişir. Fındık, yağ, karbon hidrat ve proteince zengindir. Fosfor ve kalsiyum gibi minerallerle B1, B2 ve E vitaminlerini içerir. Yağından gıda, parfümeri ve sabun sanayiinde yararlanılır. Türkiye, dünyada en çok fındık üreten ülkeler arasındadır. Başlıca yerli fındık çeşitleri; tombul fındık, sivri fındık, badem fındık, kan fındığı ve foşa fındığıdır.

Basit, yuvarlak yaprakların kenarları çift dişli, ucu sivridir. Çiçekler yapraklardan hemen önce ilkbaharda açar. Bir evciklidir. Erkek çiçekler kedicik şeklinde 5-12 cm uzunluğunda sarı renklidir. Dişi çiçekler çok küçük, kış boyunca tomurcuklarda gizlenir, 1-3 mm uzunluğunda kırmızı renklidir. Nuks meyve 1-2-3 cm uzunluğunda 1-2 cm çapındadır, kabuğun etrafını tamamen veya kısmen kuşatan bir kadehcik bulunur. Kadehciğin şekil ve yapısı fındık türlerinin teşhisinde önemlidir.

Türkiye Fındık Yetiştiriciliği

Ticari değeri yüksek olan fındık Türkiye’de Giresun, Ordu, Trabzon illerinde tek tarım tipi (monokültür) olarak yapılır. Üretilen fındıkların %80′i Karadeniz Bölgesi’nden sağlanır. Karadeniz Bölgesi’nden başka Marmara Bölgesi’nde de yetiştirilir. Türkiye, Dünya fındık üretiminde ilk sırada yer alır. Dünya fındık üretiminin %62-65 kadarını karşılar.

Dünyanın en büyük fındık alımı yapan şirketleri, üretimin Türkiye’nin tekelinden çıkması ve daha ucuza fındık temini için, Arjantin, Gürcistan, Ermenistan gibi ülkelerde fındık yetiştirilmesine teşvik ve araştırma yapmaktadır.

Fındığın Yararları Faydaları

Çok iyi bir enerji kaynağıdır, vücuda güç ve enerji verir, beden ve zihin yorgunluğunu giderir. Fındık, kalp ve damar sağlığı açısından çok faydalıdır. Kolesterolü düşürür, kalp ritmini ayarlamaya yardımcı olur. Düzenli olarak her gün fındık yemek kalp krizi geçirme riskini azaltmakta çok etkilidir. Kansızlığa iyi gelir, vücut ve kemik gelişimini destekler. Hamilelerin hem kendileri için hem de doğacak çocuk için fındık yemeleri çok faydalıdır. Cinsel gücü arttırır, varislere iyi gelir. Fındık, soğuk algınlığı ve akciğer hastalıklarına da faydalıdır. Ayrıca, cildi güzelleştirdiği bilinmektedir. En önemli özelliği ise kansızlığa çok iyi gelmesidir.

Fındık Çeşitleri Nelerdir?

Giresun fındığı
Tombul fındık
Kargalak fındık
Uzunmusa fındık
Cavcava fındık
Kalınkara fındık
İncekara fındık
Çakıldak fındık
Kuş fındık
Acı fındık
Yassıbadem fındık
Yuvarlakbadem fındık
Foşa fındık
Mincane fındık
Kan fındık
Sivri fındık
Ham fındık
Yağlı fındık
Süt fındık
Kara fındık
Giresun Karası
İkiz fındık
Avlu fındığı
Göv fındık
Koruk fındık
Değirmenlik fındık
Sayca Fındığı

Konu ile ilgili aramalar: Fındık Nedir Fındık ödev ara Fındık kelime anlamı Fındık sözlükte ara Fındık ansiklopedi bilgi bankası ara Fındık ne demek Fındık neye denir

Fındık ile ilgili sorularınızı ve yorumlarınızı aşağıya yazabilirsiniz.

Sponsorlu Bağlantılar

Cevap Ver