Filistin Kurtuluş Örgütü Nedir Hakkında Bilgi

Filistin Kurtuluş Örgütü Nedir

Filistin Kurtuluş Örgütü anlamı bilgi bankası

anlamı nedir, ne anlama gelir

Sponsorlu Bağlantılar

Filistin Kurtuluş Örgütü Nedir, Filistin Kurtuluş Örgütü Ne Anlama Gelir, Filistin Kurtuluş Örgütü Ne Demektir, Filistin Kurtuluş Örgütü Anlamı Nedir ile ilgili bilgileri bu yazıda paylaşmaya çalıştım.

Filistin Kurtuluş Örgütü ile ilgili internet ortamındaki ve diğer ansiklopedi gibi bilgi kaynaklarından elde ettiğim bilgileri yazımda paylaştım. Yararlı olmasını dilerim. Konu ile ilgili sorularınızı ve düşüncelerinizi de aşağıda yorum olarak bırakabilirsiniz.

Filistin Kurtuluş Örgütü Anlamı

Filistin ulusal varlığını sürdürmek ve Filistin’de bağımsız bir devlet kurmak amacıyla kurulmuş siyasî ve askerî kuruluşların tümünün oluşturduğu örgüt. 1964 Ocak ayında gerçekleştirilen Arap Birliği Kahire Zirve Toplantısı’nda bir direniş örgütü kurulması kararlaştırıldı. Aynı yılın mayıs ayında toplanan Filistin Arapları, örgütün kurulduğunu açıkladılar. Eylül ayında başkanlığa getirilen Ahmet Şukayri, 1967′de istifa ederek yerini Yaser Arafat’a bıraktı. İsrail’in 1967 Savaşı’ndaki başarısından sonra, İsrail işgali altındaki toprakları geri almak üzere, örgüt bünyesi içinde askerî kanada ek olarak, çeşitli gerilla grupları oluşturuldu. Filistin Kurtuluş Örgütü bünyesinde yer alan kuruluşlar ve liderleri şunlardır: El Fetih (Yaser Arafat), Filistin Halk Kurtuluş Cephesi (Dr. Georges Habaş), Filistin Demokratik Halk Kurtuluş Cephesi (Behçet Ebu Garbiye), Arap Kurtuluş Cephesi (Abdürrahim Ahmet), Filistin Kurtuluş Cephesi (Talat Yakup), Filistin Halk Kurtuluş Cephesi Genel Komutanlığı Genel Karargâhı (Ahmet Cibril), As – Saika (Dr. İssam el-Hadi), Kara Eylül Örgütü (Sabri el – Banna).

FKÖ, bünyesinde ayrıca çeşitli yan kuruluşları da barındırmaktadır. 1974′te Birleşmiş Milletler’de daimi gözlemci olarak kabul edilen FKÖ’nün çeşitli ülkelerde temsilcilikleri vardır. (bakınız) FİLİSTİN, İSRAİL – ARAP SAVAŞLARI, SABRA ve ŞATİLA KATLİAMI. 1967′de Arap Birliği tarafından devlet statüsü kazandırılan FKÖ, o zamandan beri Filistin halkının tek meşru temsilcisi sayılır. Örgüt, 1988′e kadar İsrail’i tanımayı reddediyordu.Aynı yılın aralık ayında terörist eylemlere son verdiğini açıklayıp Mayıs 1994′te İsrail’le birbirlerini karşılıklı tanıdıklarına ilişkin bir antlaşmaya imza koydu. Böylece Gazze ve Eriha özerk Filistin toprakları ilân edildi.İsrail-Filistin barışının, Filistinli aşırı dinci HAMASörgütünün İsrail hedeflerine yönelik saldırıları nedeniyle tehlikeye girmesi üzerine Filistin polisi HAMAS’a karşı geniş çaplı bir temizlik harekâtı başlatarak, örgütün bazı üst düzey yöneticilerini tutukladı (Ağustos 1994).

Konu ile ilgili aramalar: Filistin Kurtuluş Örgütü Nedir Filistin Kurtuluş Örgütü ödev ara Filistin Kurtuluş Örgütü kelime anlamı Filistin Kurtuluş Örgütü sözlükte ara Filistin Kurtuluş Örgütü ansiklopedi bilgi bankası ara Filistin Kurtuluş Örgütü ne demek Filistin Kurtuluş Örgütü neye denir

Filistin Kurtuluş Örgütü ile ilgili sorularınızı ve yorumlarınızı aşağıya yazabilirsiniz.

Sponsorlu Bağlantılar

Cevap Ver