Fil Ayağı Nedir Hakkında Bilgi

Fil Ayağı Nedir

Fil Ayağı anlamı bilgi bankası

anlamı nedir, ne anlama gelir

Sponsorlu Bağlantılar

Fil Ayağı Nedir, Fil Ayağı Ne Anlama Gelir, Fil Ayağı Ne Demektir, Fil Ayağı Anlamı Nedir ile ilgili bilgileri bu yazıda paylaşmaya çalıştım.

Fil Ayağı ile ilgili internet ortamındaki ve diğer ansiklopedi gibi bilgi kaynaklarından elde ettiğim bilgileri yazımda paylaştım. Yararlı olmasını dilerim. Konu ile ilgili sorularınızı ve düşüncelerinizi de aşağıda yorum olarak bırakabilirsiniz.

Fil Ayağı Anlamı

Cami, kilise gibi yapılarda kubbeyi taşıyan, dört köşe ya da yuvarlak örme ayak; filpaye, pilpaye. Osmanlı filayakları çoğunlukla dörtgen ya da çokgen kesitlidir. Tuğla ve küçük taşlar harçla örülerek yapılır. Ayakların bazı köşelerine bitişik olarak sütunlar da konulur. Büyük cami kubbelerinin çoğu, birçok sütunun bir araya getirilmesiyle oluşturulan ayaklar üzerine oturtulmuştur. Bu tür filayaklarına deste sütunlu ayak denilir. Sultanahmet Camii’nde yuvarlak, Süleymaniye Camii’nde ise dört köşe filayaklar bulunur.

Konu ile ilgili aramalar: Fil Ayağı Nedir Fil Ayağı ödev ara Fil Ayağı kelime anlamı Fil Ayağı sözlükte ara Fil Ayağı ansiklopedi bilgi bankası ara Fil Ayağı ne demek Fil Ayağı neye denir

Fil Ayağı ile ilgili sorularınızı ve yorumlarınızı aşağıya yazabilirsiniz.

Sponsorlu Bağlantılar

Cevap Ver