Fiji Nedir Nerededir, Ülke Yönetimi Ve Başkenti Hakkında Bilgi

Fiji Nedir Nerededir, Ülke Yönetimi Ve Başkenti

Fiji anlamı bilgi bankası

anlamı nedir, ne anlama gelir

Sponsorlu Bağlantılar

Fiji Nedir, Fiji Ne Anlama Gelir, Fiji Ne Demektir, Fiji Anlamı Nedir ile ilgili bilgileri bu yazıda paylaşmaya çalıştım.

Fiji ile ilgili internet ortamındaki ve diğer ansiklopedi gibi bilgi kaynaklarından elde ettiğim bilgileri yazımda paylaştım. Yararlı olmasını dilerim. Konu ile ilgili sorularınızı ve düşüncelerinizi de aşağıda yorum olarak bırakabilirsiniz.

Fiji Anlamı

Resmî adı Fiji Cumhuriyeti’dir. Başkenti Suva olan ülkenin nüfusu 823 376 kişi (2000), yüz ölçümü 18 270 km2dir. Yönetim biçimi cumhuriyet, para birimi Fizi doları olan ülkenin resmî dili İngilizce, Hint dilleri ve Fiji dilidir. Halkın %52’si Hristiyan, %38′i Hindu, %8′i Müslüman, %2’siyse diğer dinlere mensuptur. Fiji Büyük (Pasifik) Okyanusunun güney batısında yer alır. En yakın komşuları kuzeybatıda Solomon adaları, doğuda Tonga’dır. Kişi başına ulusal gelir 2593 $, insanların ortalama ömrü 72 yıldır.

En büyük kenti Suva, diğer büyük kentleri Lautoka, Labasa, Savusavu’dur. Ülke, onda birinde yerleşme bulunan yaklaşık 840 adayı kapsar. Bunların çoğu dağlıktır ve üzerlerinde geniş düzlükler bulunur. Adaların en büyüğü Viti Levu’dur. En yüksek dağı Tomanivi Dağıdır (1323 m).

Güneydoğu alizelerinden etkilenen tropikal bir iklime sahiptir. Yüksek sıcaklık, yüksek nem oranı ve bol yağış görülür. Adaların güneydoğu yamaçları sık tropik ormanlarla, kuzeybatı yamaçları otlak ve çalılıklarla kaplıdır. Doğal kaynakları arasında altın ve kereste önemli yer tutar. Şeker kamışı, muz başlıca tarım ürünleridir. Şeker, hafif sanayi, turizm önemli gelir kaynakları arasındadır. Fiji, olağanüstü güzellikteki mercan kayalıkları, palmiye ağaçlarıyla kaplı kıyıları ve tropik bitkilerle örtülü dağlarıyla çok sayıda adadan oluşan bir ada ülkesidir.

Konu ile ilgili aramalar: Fiji Nedir Fiji ödev ara Fiji kelime anlamı Fiji sözlükte ara Fiji ansiklopedi bilgi bankası ara Fiji ne demek Fiji neye denir

Fiji ile ilgili sorularınızı ve yorumlarınızı aşağıya yazabilirsiniz.

Sponsorlu Bağlantılar

Cevap Ver