Fesleğen Nedir Nerede Yetişir Yararları Faydaları Nelerdir Hakkında Bilgi

Fesleğen Nedir Nerede Yetişir Yararları Faydaları Nelerdir

Fesleğen Nedir Nerede Yetişir Yararları Faydaları Nelerdir
Fesleğen anlamı bilgi bankası

anlamı nedir, ne anlama gelir

Sponsorlu Bağlantılar

Fesleğen Nedir, Fesleğen Ne Anlama Gelir, Fesleğen Ne Demektir, Fesleğen Anlamı Nedir ile ilgili bilgileri bu yazıda paylaşmaya çalıştım.

Fesleğen ile ilgili internet ortamındaki ve diğer ansiklopedi gibi bilgi kaynaklarından elde ettiğim bilgileri yazımda paylaştım. Yararlı olmasını dilerim. Konu ile ilgili sorularınızı ve düşüncelerinizi de aşağıda yorum olarak bırakabilirsiniz.

Fesleğen Anlamı

Ballıbabagillerden, kısa boylu, pembemsi beyaz çiçekli, çok yıllık bir süs bitkisi (Ocimum basilicum). Alkaloit içeren yaprakları güzel kokar. Çiçekleri, dal ve yapraklarıyla tohumları baharat olarak, ayrıca mide ve bağırsak hastalıkları ve öksürük tedavisi amacıyla kullanılır.

Bitkinin kullanılan kısımlari, tâze çiçekli dallari ve tohumlarıdır. Uçucu yağ taşımaktadır. Bu yağ içinde estragol, linalol, cineol ve pinen vardır.

Fesleğenin yaydığı koku sinekleri uzak tutar. Fesleğen bitkisi, bir yerli Anadolu bitkisi değildir. Anavatanı olan İran dolaylarından gelmiştir. Akşamları açıkta yenilen yemeklerde masaların fesleğen ile süslenmesi, bebeklerin yanına fesleğen konulması, yaz aylarında evlerin açık camlarının önünde fesleğen saksılarının olmasının sebebi fesleğenin yaydığı güzel kokunun yanında sinekleri kovucu özelliği olmasıdır.

Hem taze, hem de kurutularak kullanılan fesleğen, pişirilerek ya da çiğ yenilen yemeklerde yaygın olarak kullanılır. Kendisi pişirildiğinde tadını çabuk yitirdiği için, genellikle yemeklere son anda katılır.

Türk yemeklerinde ve salatalarda baharat olarak yaygın bir şekilde kullanılan fesleğen, öteki Akdeniz ülkelerinin ve kökeninin dayandığı güney, güneydoğu Asya ülkelerinin (özellikle de Tayland) yemeklerinde de önemli yer tutar.

Konu ile ilgili aramalar: Fesleğen Nedir Fesleğen ödev ara Fesleğen kelime anlamı Fesleğen sözlükte ara Fesleğen ansiklopedi bilgi bankası ara Fesleğen ne demek Fesleğen neye denir

Fesleğen ile ilgili sorularınızı ve yorumlarınızı aşağıya yazabilirsiniz.

Sponsorlu Bağlantılar

Cevap Ver