Fes Nedir Hakkında Bilgi

Fes Nedir

Fes anlamı bilgi bankası

anlamı nedir, ne anlama gelir

Sponsorlu Bağlantılar

Fes Nedir, Fes Ne Anlama Gelir, Fes Ne Demektir, Fes Anlamı Nedir ile ilgili bilgileri bu yazıda paylaşmaya çalıştım.

Fes ile ilgili internet ortamındaki ve diğer ansiklopedi gibi bilgi kaynaklarından elde ettiğim bilgileri yazımda paylaştım. Yararlı olmasını dilerim. Konu ile ilgili sorularınızı ve düşüncelerinizi de aşağıda yorum olarak bırakabilirsiniz.

Fes Anlamı

Kırmızı çuhadan yapılmış, kesik koni biçiminde başlık. Fesin “tablo” denilen üst bölümünün ortasında açılan bir delikten geçirilen “ibik” adlı kordonun ucuna dışarda kalan bir püskül eklenirdi. Siyah ya da püskülsüz olanları da vardı.

İlk fesi Frigya Kralı Midas giydi. Rönesans İtalyası’nda da fes tipinde bir başlık kullanılırdı. Müslümanların giydiği fes ilk kez Fas kentinde kullanıldı. II. Mahmut döneminde ordunun resmî başlığı oldu (1832). Tanzimat’tan sonra din bilginleri sarık giymeyi sürdürdüler, ancak devlet memurları fes giydi.

Önceleri Tunus, Fransa ve Avusturya’dan getirilirken, zamanla Defterdar’da bir feshane kuruldu. Padişahların adlarını taşıyan çeşitli fes biçimleri arasında aziziye, mecidiye ve hamidiye vardır. Fes, Cumhuriyet döneminde yasaklandı.

Konu ile ilgili aramalar: Fes Nedir Fes ödev ara Fes kelime anlamı Fes sözlükte ara Fes ansiklopedi bilgi bankası ara Fes ne demek Fes neye denir

Fes ile ilgili sorularınızı ve yorumlarınızı aşağıya yazabilirsiniz.

Sponsorlu Bağlantılar

Cevap Ver