Fenotip Nedir Hakkında Bilgi

Fenotip Nedir

Fenotip anlamı bilgi bankası

anlamı nedir, ne anlama gelir

Sponsorlu Bağlantılar

Fenotip Nedir, Fenotip Ne Anlama Gelir, Fenotip Ne Demektir, Fenotip Anlamı Nedir ile ilgili bilgileri bu yazıda paylaşmaya çalıştım.

Fenotip ile ilgili internet ortamındaki ve diğer ansiklopedi gibi bilgi kaynaklarından elde ettiğim bilgileri yazımda paylaştım. Yararlı olmasını dilerim. Konu ile ilgili sorularınızı ve düşüncelerinizi de aşağıda yorum olarak bırakabilirsiniz.

Fenotip Anlamı

Organizmanın çevre koşulları altında ortaya çıkan dış görünümü. Örneğin, mavi göz, sarı saç gibi. Bu görünümde çevre koşullarına göre meydana gelebilecek değişiklikler, yani modifikasyonlar, sonraki kuşaklara aktarılmaz.

Fenotip ya da Dışyapı, genetik (genotip) ve çevresel etkenlerin yarattığı özelliklerin canlının dış görünüşündeki yansıması. Fenotip çoğunlukla genler tarafından belirlenir ancak bazı koşullarda diğer etkenler, fenotipin genotipe yüzde yüz uymasını engelleyebilir. Bu duruma hipomorfizm denir.

Fenotip, zaman içinde değişebilir. Birden çok genle kontrol edilen özelliklerin fenotipleri de karmaşıklık gösterir. Genlerin durumuna göre çeşitlilik gösteren fenotip sınıflarına pleitropik fenotipler denir.

Örneğin kıvırcık saçlı anne ile düz saçlı baba çiftleşirse doğacak çocuklar 1.Kuşak olur.Kıvırcık saç,düz saça baskın olduğundan kıvırcık saçlı birey AA ve düz saçlı birey aa olur.Mendel’in de yaptığı gibi bireyler arasında çaprazlama yapılır.AA ve aa olan bireylerin harfleri çaprazlanır. A ile a,A ile a,a ile A ve a ile A genleri ortaya çıkar.Fakat baskın gen harfi(büyük harf) başa ya-zıldığından tüm bireyler %100 melez döl;fakat kıvırık saçlı doğar.Çünkü çekinik gen,baskın genin yanında özelliğini gösteremez.2.Kuşağın bireyleri ise şöyledir: Aa,Aa,Aa ve Aa 1.Kuşak üyeleriydi.Bir Aa diğer bir Aa ile çiftleşirse: Aa,Aa bireyleri çaprazlanır ve 2.Kuşak bireyleri AA,Aa,Aa ve aa olur.Yani 2.Kuşak bireylerinin %25′i arıdöl ve kıvırcık,%50′si melez ve kıvırcık,%25′iyse düz saçlı doğar.Yani fenotip olarak 2.kuşağın bireylerinin %75′i kıvırcık saçlı ve %25′i düz saçlı doğar.

Konu ile ilgili aramalar: Fenotip Nedir Fenotip ödev ara Fenotip kelime anlamı Fenotip sözlükte ara Fenotip ansiklopedi bilgi bankası ara Fenotip ne demek Fenotip neye denir

Fenotip ile ilgili sorularınızı ve yorumlarınızı aşağıya yazabilirsiniz.

Sponsorlu Bağlantılar

Cevap Ver