Felek Nedir Hakkında Bilgi

Felek Nedir

Felek anlamı bilgi bankası

anlamı nedir, ne anlama gelir

Sponsorlu Bağlantılar

Felek Nedir, Felek Ne Anlama Gelir, Felek Ne Demektir, Felek Anlamı Nedir ile ilgili bilgileri bu yazıda paylaşmaya çalıştım.

Felek ile ilgili internet ortamındaki ve diğer ansiklopedi gibi bilgi kaynaklarından elde ettiğim bilgileri yazımda paylaştım. Yararlı olmasını dilerim. Konu ile ilgili sorularınızı ve düşüncelerinizi de aşağıda yorum olarak bırakabilirsiniz.

Felek Anlamı

Gökyüzü, dünya, acun, talih, yazgı, kader gibi şeyleri belirlediğine inanılan doğaüstü güç. Eskiden gezegenlerin gök katları “felek” adıyla anılır ve dokuz tane olduklarına inanılırdı. Feleklerin iç içe dönen bu dokuz gökkubbesinden meydana geldiği düşünülürdü. Buna göre Dünya evrenin merkezidir. Dünya’yı kuşatan feleklerin ilk yedisi üzerinde yedi gezegen vardır.

Felekler ve gezegenler Dünya’ya yakınlıklarına göre şöyle sıralanır:

1. felekte: Kamer (Ay);
2. felekte: Utarit (Merkür);
3. felekte: Zühre (Venüs);
4. felekte: Şems (Güneş);
5. felekte: Merih (Mars);
6. felekte: Müşteri (Jüpiter);7. felekte: Zühal (Satürn);
8. felekte: sabit yıldızlar bulunur.
Dokuzuncu felek ise boştur. Bu nedenle buna Atlas adı verilmiştir.Bütün felekleri kuşatır. Buna arş, arş-ı a’zâm, arş-ı âlâ, arş-ı ilâhi de denir.

Feleklerin, özellikle sekizinci felekte bulunan burçların insanın yazgısına egemen oldukları inancı, feleğin kader anlamını kazanmasına yol açmıştır. Gökcisimlerinin (yıldızların), insanın ve olayların kaderine egemen olduğunu kabul eden ve bunların etkilerini inceleyen bilime “ilm-i nücum”, bilim adamlarına da “müneccim” denirdi. Batı dillerinde bu bilimin adı “astroloji”dir. Yıldızların kimi uğurlu kimi uğursuzdur. Her biri belli günlere ve saatlere egemendir. İlm-i nücum ya da yıldız falı ile uğraşanlar insanın doğduğu gündeki yıldızların ya da burçların durumuna bakarak onların sağlığını, ahlâkını, başarı derecesini, kısaca kader ve talihini keşfetmeye çalışırlar.

Konu ile ilgili aramalar: Felek Nedir Felek ödev ara Felek kelime anlamı Felek sözlükte ara Felek ansiklopedi bilgi bankası ara Felek ne demek Felek neye denir

Felek ile ilgili sorularınızı ve yorumlarınızı aşağıya yazabilirsiniz.

Sponsorlu Bağlantılar

Cevap Ver