Felç Nedir Hakkında Bilgi

Felç Nedir

Felç anlamı bilgi bankası

anlamı nedir, ne anlama gelir

Sponsorlu Bağlantılar

Felç Nedir, Felç Ne Anlama Gelir, Felç Ne Demektir, Felç Anlamı Nedir ile ilgili bilgileri bu yazıda paylaşmaya çalıştım.

Felç ile ilgili internet ortamındaki ve diğer ansiklopedi gibi bilgi kaynaklarından elde ettiğim bilgileri yazımda paylaştım. Yararlı olmasını dilerim. Konu ile ilgili sorularınızı ve düşüncelerinizi de aşağıda yorum olarak bırakabilirsiniz.

Felç Anlamı

Sinir dokuda meydana gelen bir hasar sonucu, sinir sisteminin kasları uyaramaması, çizgili kaslarda güç yitimi durumu. Bazı hastalıkların vücudun hareket sistemini oluşturan merkez ve çevresel sinir sisteminin hareket sinirleri ve kaslarından birini etkilemesi sonucu, bölgesel felç görülür. Felçle sonuçlanan hastalıkların çoğunda, felcin nedeni, sinir ya da kas dokusundaki yapısal değişiklikler ya da sinir ve kas sisteminin işlevini engelleyen metabolizma bozukluklarıdır.

Hareketi sağlayan sinirlerin merkez nöronları ve çevre nöronları diye ikiye ayrılması nedeniyle felçler de “merkezsel felçler” ve “çevresel felçler” diye ikiye ayrılır.
Merkezsel felçler: Merkezsel felçlerde, kas gücünün azalması ya da yokolmasıyla birlikte kaslarda aşırı gerginlik, kemik kiriş reflekslerinde artma görülür. Bu gibi felçlere “kasınmalı felçler” denir.
Çevresel felçler: Çevresel felçler, omuriliğin ön boynuzlarında, omurilik köklerinde, sinir ağlarında ya da sinirlerde ortaya çıkan bir bozukluktan ileri gelir.

Kimi kas hastalıklarının neden olduğu felçlerde ise sinir sistemi sağlam kalmakta, yalnızca kaslarda bozukluk olmaktadır.

Konu ile ilgili aramalar: Felç Nedir Felç ödev ara Felç kelime anlamı Felç sözlükte ara Felç ansiklopedi bilgi bankası ara Felç ne demek Felç neye denir

Felç ile ilgili sorularınızı ve yorumlarınızı aşağıya yazabilirsiniz.

Sponsorlu Bağlantılar

Cevap Ver