Federalizm Nedir Federal Sistem Nedir? Hakkında Bilgi

Federalizm Nedir Federal Sistem Nedir?

Federalizm anlamı bilgi bankası

anlamı nedir, ne anlama gelir

Sponsorlu Bağlantılar

Federalizm Nedir, Federalizm Ne Anlama Gelir, Federalizm Ne Demektir, Federalizm Anlamı Nedir ile ilgili bilgileri bu yazıda paylaşmaya çalıştım.

Federalizm ile ilgili internet ortamındaki ve diğer ansiklopedi gibi bilgi kaynaklarından elde ettiğim bilgileri yazımda paylaştım. Yararlı olmasını dilerim. Konu ile ilgili sorularınızı ve düşüncelerinizi de aşağıda yorum olarak bırakabilirsiniz.

Federalizm Anlamı

Federalizm Nedir Federal sistem Nedir?

İç işlerinde özerk, bağımsız devletlerin ortak bir iktidar altında toplanması. Günümüzde federe devlet şeklinde yönetimi ve yetkileri birleştirme amacıyla, ayrıca belli bir amaç etrafında devletlerin birleşmesiyle oluşan birlikler federatif yapılar sayılmaktadır. 19. yüzyılda merkeziyetçiliğe karşı bir akım olarak Hristiyan liberaller ve Proudhoncu sosyalistler tarafından benimsendi. II. Dünya Savaşı sonrasında yönetim güçlüklerinin çözümü federalizmde arandı. De Gaulle tarafından Avrupa Birleşik Devletleri’nin kurulması savunuldu. 1948′de Avrupa Konseyi ve Birleşmiş Milletler kuruldu. İngiliz Milletler Topluluğu ile Batı Almanya federal birliklerdir.

Federal devlet bu anlamda iç yapıları itibariyle özerk olan devletlerin(federe devlet) oluşturduğu siyasi bir birliktir. Federe devletlerin her biri kendi ülkesine, anayasasına sahip iken diğer devletlerle olan ilişkilerin düzenlenmesinde yetki federal devlete aittir. Bununla birlikte federe devletlerin içinde kendi yasama, yürütme ve yargı organlarıda vardır. Fakat yasalar üst devlet(Federal devlet) kimliğine ait anayasaya aykırı olmama koşulu taşır. Federe devletler iç güvenliklerini sağlamak amacı ile kendi polis teşkilatını kurabilir ve farklı yargılama hususları belirleyebilir. Bir federe devlet için suç teşkil eden bir yasa diğer devlet için suç teşkil etmeyebilir. Farklı federe devlet yasalarının uygulanmasında çoğunlukla bulunulan yer göz önüne alınır fakat uygulamada kişilerin hangi federe yapıya bağlı bulunduğu hususuna görede hareket edildiği görülmektedir. Bu durum ülkeden ülkeye ve özerklik genişliğine göre farklılık taşımaktadır. Yine uygulamada görülen başka bir durumda dolaşım esnasında olan vatandaşın çelişen yasalara muhatap kalması durumunda üst anayasa kanunlarının geçerli olabileceğidir.

Dünyadaki Federal Devletler Nelerdir?
Dünyadaki Federasyonla Yönetilen Devletler Nelerdir?

Dünya genelinde Temmuz 2011 itibariyle 28 adet Federal devlet vardır.
ABD
Almanya
Arjantin
Avustralya
Avusturya
Belçika
Birleşik Arap Emirlikleri
Bosna Hersek
Brezilya
Etiyopya
Hindistan
Güney Afrika
Irak
İspanya
İsviçre
Kanada
Komorlar
Malezya
Meksika
Mikronezya Federe Devletleri
Nepal
Nijerya
Pakistan
Rusya Federasyonu
Saint Kitts ve Nevis
Güney Sudan
Sudan
Venezuela

Konu ile ilgili aramalar: Federalizm Nedir Federalizm ödev ara Federalizm kelime anlamı Federalizm sözlükte ara Federalizm ansiklopedi bilgi bankası ara Federalizm ne demek Federalizm neye denir

Federalizm ile ilgili sorularınızı ve yorumlarınızı aşağıya yazabilirsiniz.

Sponsorlu Bağlantılar

Cevap Ver