Fbı Nedir Hakkında Bilgi

Fbı Nedir

FBI anlamı bilgi bankası

anlamı nedir, ne anlama gelir

Sponsorlu Bağlantılar

FBI Nedir, FBI Ne Anlama Gelir, FBI Ne Demektir, FBI Anlamı Nedir ile ilgili bilgileri bu yazıda paylaşmaya çalıştım.

FBI ile ilgili internet ortamındaki ve diğer ansiklopedi gibi bilgi kaynaklarından elde ettiğim bilgileri yazımda paylaştım. Yararlı olmasını dilerim. Konu ile ilgili sorularınızı ve düşüncelerinizi de aşağıda yorum olarak bırakabilirsiniz.

FBI Anlamı

ABD Adalet Bakanlığı’na bağlı soruşturma bürosunun (Federal Breau of İnvestigation) kısa adı. Başta casusluk, sabotaj ve 1946 Atom Enerjisi Antlaşması’na yönelik suçlar olmak üzere kamu güvenliğini bozan çocuk kaçırma, soygun ve trafik suçlarını soruşturmakla görevli polis örgütüdür. 1908 yılında Başkan Roosevelt’in isteği üzerine dar bir kadroyla kuruldu. Edgar Hoover’in 1934′te müdürlüğe atanmasıyla genişletilip güçlendirildi.

1970′te 59 ayrı kentte büroları ve 11 yabancı ülkede temsilcilikleri bulunuyordu. Bünyesinde 16 bin kişi çalışır. Bugüne kadar 191 milyon parmak izi alan kimlik araştırma bölümü bu alanda bir rekor kırmıştır.

2006 yılı verilerine göre toplam bütçesi yıllık 8.7 milyar dolardır. Bu bütçesinin 495 milyon dolarını terörizm ve terörist grupların takibi için kullanmıştır. Ayrıca, karşı casusluk, siber suçlar, bilgi teknolojileri, adli güvenlik, emniyet, taşımacılık, kriminal programlar ve yeni elemanların eğitilmesi için bütçesini harcamaktadır.

50 yerel ofis, 56 uluslararası ofis ve 400′ün üzerinde iletişim ofisi ile tüm dünyaya yayılmış bir ağın sahibidir. Amerikan Güvenlik Sisteminde en üst noktayı oluşturan bu örgüt, Federal yasalarca belirlenmiş tüm suçların araştırmasını üstlenmektedir. FBI, devletlerin izinlerini alarak sınır ötesi operasyonlar yapma yetkisine sahiptir.

İnsan kaçırmadan banka soygununa kadar yüzden çok federal suçu koğuşturmakla görevli 8000′i aşkın görevlisinin bir bölümü merkezde görev yaparken geri kalanlar ülkenin her yanındaki eyaletlere dağılmıştır. 1908′de kurulan ve 1935′te şimdiki adını alan örgüt dünyanın en geniş parmak izi koleksiyonunu barındırmaktadır.

FBI Görevleri Nelerdir?

Amerika Birleşik Devletleri içerisinde tüm federal kanunlara karşı gelen eylemler ve terörist faaliyetlerin engellenmesi ve önlenmesi ana görevini oluşturmaktadır.
Birleşik Devletleri, terörist saldırı ve planlara karşı korumak,
Birleşik Devletleri, karşı casusluk ve espiyonaj faaliyetlerine karşı korumak,
Birleşik Devletleri, siber ve yüksek teknoloji suçlarına karşı korumak,
Birleşik Devletleri ve halkını, çarpıtılmış işler ve rüşvete karşı korumak,
Sivillerin haklarını korumak,
Uluslararası savaş, millî suç ve suç organizasyonlarını tespit etmek ve bunlara karşı korumak,
Organize cinayetleri ve suçları araştırmak ve sonuçlandırmak,
Önemli şiddet suçlarını araştırmak ve sonuçlandırmak,
Federal ve uluslararası suçlara karşı yerel yetkilileri ve uluslararası müttefikleri korumak,
Başarılı görevler yapabilmek için artan teknolojiyi takip etmek ve büroya entegre etmek.

Konu ile ilgili aramalar: FBI Nedir FBI ödev ara FBI kelime anlamı FBI sözlükte ara FBI ansiklopedi bilgi bankası ara FBI ne demek FBI neye denir

FBI ile ilgili sorularınızı ve yorumlarınızı aşağıya yazabilirsiniz.

Sponsorlu Bağlantılar

Cevap Ver