Fatımiler Nedir Nerede Kurulmuştur Ve Kim Kurmuştur Tüm Bilgileri Hakkında Bilgi

Fatımiler Nedir Nerede Kurulmuştur Ve Kim Kurmuştur Tüm Bilgileri

Fatımiler Nedir Nerede Kurulmuştur ve Kim Kurmuştur Tüm Bilgileri
Fatımiler anlamı bilgi bankası

anlamı nedir, ne anlama gelir

Sponsorlu Bağlantılar

Fatımiler Nedir, Fatımiler Ne Anlama Gelir, Fatımiler Ne Demektir, Fatımiler Anlamı Nedir ile ilgili bilgileri bu yazıda paylaşmaya çalıştım.

Fatımiler ile ilgili internet ortamındaki ve diğer ansiklopedi gibi bilgi kaynaklarından elde ettiğim bilgileri yazımda paylaştım. Yararlı olmasını dilerim. Konu ile ilgili sorularınızı ve düşüncelerinizi de aşağıda yorum olarak bırakabilirsiniz.

Fatımiler Anlamı

Fatımiler Nedir Nerede Kurulmuştur ve Kim Kurmuştur Tüm Bilgileri
909-1171 arasında önce Kuzey Afrika’da ve daha sonra Orta Doğu’da hüküm süren Müslüman hanedan. Hz. Muhammed’in kızı Hz. Fatma’nın (Fatıma) soyundan geldiğini öne süren Fatımîlerin adı da buradan gelir. İsmailiye mezhebinden Ubeydullah, Tunus’ta Şiî Fatımî Devleti’ni kurdu (909). Mısır ele geçirilerek Akşit (İhşit) Devleti’ne son verildi. Filistin, Suriye ve Hicaz bölgeleri alındı. Böylece en geniş sınırlara ulaşıldı. İç karışıklıklar sonunda Fatımî hâkimiyeti sona erdi (1171). Fatımîler, Batini inançlarını yaymak ve egemen kılmak için mücadele ettiler. Bâtınî inançlarını yaymak ve hâkim kılmak için mücadele ettiler.

Konu ile ilgili aramalar: Fatımiler Nedir Fatımiler ödev ara Fatımiler kelime anlamı Fatımiler sözlükte ara Fatımiler ansiklopedi bilgi bankası ara Fatımiler ne demek Fatımiler neye denir

Fatımiler ile ilgili sorularınızı ve yorumlarınızı aşağıya yazabilirsiniz.

Sponsorlu Bağlantılar

Cevap Ver