Fagositoz Nedir Hakkında Bilgi

Fagositoz Nedir

Fagositoz anlamı bilgi bankası

anlamı nedir, ne anlama gelir

Sponsorlu Bağlantılar

Fagositoz Nedir, Fagositoz Ne Anlama Gelir, Fagositoz Ne Demektir, Fagositoz Anlamı Nedir ile ilgili bilgileri bu yazıda paylaşmaya çalıştım.

Fagositoz ile ilgili internet ortamındaki ve diğer ansiklopedi gibi bilgi kaynaklarından elde ettiğim bilgileri yazımda paylaştım. Yararlı olmasını dilerim. Konu ile ilgili sorularınızı ve düşüncelerinizi de aşağıda yorum olarak bırakabilirsiniz.

Fagositoz Anlamı

Hücrenin, dış ortamdaki bir maddeyi içerisine alması ve sindirmesi. Fagositoz sırasında, yutulacak cismin hücre zarına dokunduğu yerde içeri çökme başlar. Bu çökme, bir havuzcuk oluşturacak şekilde devam eder ve en sonunda hücre zarı, cismin çevresini tamamen sarar. Bu aşamada, cisim hücre içerisine alınmıştır ve çevresi koful zarıyla çevrelenmiştir. Daha sonra, kofulla, hücrenin sindirici enzimlerini taşıyan lizozomlar birleşir ve taşıdıkları enzimleri koful içerisine boşaltırlar. Yutulan cisim bu aşamada sindirilmeye başlar.

Vücut içerisinde fagosite edilecek cisimlerin bazı özellikleri olmalıdır. Aksi taktirde organizma kendi hücrelerini yemeye başlar. Bu da oldukça kötü bir hastalığın ortaya çıkmasına neden olur (örneğin; kas erimesi). Fagosite edilecek parçacığın yüzeyi pürüzlü ve pozitif (+) yüklüyse kolaylıkla fagosite edilir. Vücutta fagositozdan sorumlu hücrelere “makrofaj” adı verilir. Makrofajlar vücudumuzun doğuştan gelen bağışıklığını oluştururlar.

Konu ile ilgili aramalar: Fagositoz Nedir Fagositoz ödev ara Fagositoz kelime anlamı Fagositoz sözlükte ara Fagositoz ansiklopedi bilgi bankası ara Fagositoz ne demek Fagositoz neye denir

Fagositoz ile ilgili sorularınızı ve yorumlarınızı aşağıya yazabilirsiniz.

Sponsorlu Bağlantılar

Cevap Ver