Facebook sahte hesapları ve fake profilleri nasıl anlarız?

Facebook’ta hiçbirşey göründüğü gibi değil. Bazı insanlar varki sahte profiller, yalan yanlış bilgiler, başkasının resimleri ve fake (feyk) hesaplarla ortalıkta dolaşıp kendine yeni arkadaşlar ekliyor.

Bu insanlar olur olmaz şekilde arkadaşlık istekleriyle sayfaları birbirine bağlayıp sonra bütün herkezin duvarına aynı anda mesajlar yolluyorlar.

Sponsorlu Bağlantılar

Ben burada bu sahte profilleri ve fake hesapları nasıl anlayabileceğiniz hakkında ipuçları vereceğim.

İşte bazı genel işaretler önümüzde duruyor. Bu insan hakkında ne biliyorsunuz? Sizi nereden buldu? Tipik bir facebook kullanıcısı arkadaşlarının veya akrabalarının arkadaşlık tekliflerini kabul eder ve sıklıkla onların aktivitelerine katılır. Fakat sahte profil ve fake hesapları olanlar bu şekilde davranmaz.

Zaten sahte facebook hesaplarının profillerine ilk bakışta tuhaf olduğunu anlarsınız. Aceleyele doldurulan profil bilgileri vardır ve genelde kişi hakkında hiçbir detaylı bilgi vermez. Yani onu tanıyabileceğiniz bilgileri gizler. Ya profilinde resim yoktur, ya da olsa bile hiç kimse tarafından etiketlenmemiştir. Hatta bazen de yerli yabancı ünlülerin resimlerini koyabiliyorlar profillerine.

Peki Facebook Sahte Profilleri ve Fake Hesapları Nerden Anlarız?

 enbasityolu.png (209×46)

 1. Genelde profil resimlerine bir ünlünün yada gerçek olmayan bir kahramanın fotoğrafını koyarlar.

  Çok az kimse karşıt cinsten çok güzel veya çok yakışıklı birinin arkadaşlık teklifini reddedebilir. Özellikle de bu insan çok seksi görünüyorsa bunu başarmak neredeyse imkansızdır. Fakat bu çok önemli bir noktadır. Bu kişiyi eklemek ile facebook arkadaş listenize bir çöp eklemiş olacaksınız.

 2.  Profilde tek fotoğraf albümü

  Sahte facebook profillerinin çoğu ya bir ya da iki fotoğrafa sahiptir. Fotoğrafların kalitesi düşük olur, herhangi bir tanımlayıcı yazı, etiket yada yorum içermez. Yani resimler birbirleriyle tutarlı değildir.

 3.  Profilde aşırı fazla sayıda arkadaş listesi

  Bu sahte profillerin bilgileri genelde tek bir konu ile ilgilidir ya da belli bir izleyici kesim üzerine yoğunlaşmıştır. Bu tip profilleri okumak genelde çok sıkıcıdır. Peki nasıl oluyor da bir sürü arkadaşı oluyor? Gizemli bir soru.

 4.  Arkadaş listesini analiz edin

  Eğer uzak ülkeleri gezmiyorsanız ve yeni yabancı diller öğrenmiyorsanız arkadaş listenizde 200 den fazla kişi olmamasına dikkat edin. Bunlar da çok uzakta yaşayan insanlar olmazsa iyi olur. Eğer biri sizi arkadaş olarak eklemişse ve listesinde çok abartı  sayıda arkadaş varsa, bilin ki bu kişi sahte facebook hesabı kullanmaktadır.

 5.  Anlamsız ve eksik profil bilgileri

  Genelde profilleri herkeze açık olur.  Profillerinde sevgilileri olmadığını ve yeni arkadaşlıklar peşinde olduklarını yazarlar. Facebook duvarları genelde düzensiz ve saçma olur. Tüm mesajlar da sizin gibi diğer kurbanlar ve bazı facebook uygulamaları tarafından gönderilmiştir. Bu mesajlarda “merhaba”, “nasılsın” birbirimizi tanıyormuyuz” gibi şeyler yazar. 

 6. Peki tanmadığınız biri sizi arkadaş olarak eklerse ne yapacaksınız?

  Hemen panik yapmayın! Eğer tanımadığınız biri sizi eklemişse ve siz  bu teklifi hemen kabul etmediyseniz, reddetmenize de gerek yok. Teklifi gizle diyerek erteleyebilirsiniz. Bu süre içinde de bu kişi hakkında bilgi toplamayı deneyin. Hatta iletişime geçip bu kişiden kendisini tanıtmasını da isteyebilirsiniz.

  Yok eğer birşey sormam diyorsanız, o zaman Google’a ismini yazarak bir aratın bakalım ne bulacaksınız. Sonuç olarak facebook için altın kuralımız şudur: Sadece tanıdıklarınızı arkadaş olarak kabul edin.

 7. Sahte Facebook Hesabını Nasıl Şikayet Veya Rapor Edebilirsiniz

   Çok basit! Facebook’un sol menüsünün en altında “şikayet et / engelle” linki var. Ona tıklayın ve açılacak olan menüden bir gerekçe seçerek  “Devam” butonuna basın. 

Sponsorlu Bağlantılar

Cevap Ver