Eyalet Nedir Eyalet Sistemi Nedir Hakkında Bilgi

Eyalet Nedir Eyalet Sistemi Nedir

Eyalet Nedir Eyalet Sistemi Nedir
Eyalet anlamı bilgi bankası

anlamı nedir, ne anlama gelir

Sponsorlu Bağlantılar

Eyalet Nedir, Eyalet Ne Anlama Gelir, Eyalet Ne Demektir, Eyalet Anlamı Nedir ile ilgili bilgileri bu yazıda paylaşmaya çalıştım.

Eyalet ile ilgili internet ortamındaki ve diğer ansiklopedi gibi bilgi kaynaklarından elde ettiğim bilgileri yazımda paylaştım. Yararlı olmasını dilerim. Konu ile ilgili sorularınızı ve düşüncelerinizi de aşağıda yorum olarak bırakabilirsiniz.

Eyalet Anlamı

Çoğunlukla valilerce yönetilen ve yönetim bakımından bir tür bağımsızlığı olan büyük il. Osmanlı Devleti’nin taşra örgütlenmesinde, en büyük yönetsel birim.

Eyalet kelimesinin kökeni Osmanlılara dayanır. Eyalet; Osmanlı Devleti’nin taşra örgütlenmesinde, beylerbeyi tarafından yönetilen ve en büyük olan yönetsel birimdi.[1]

ABD, Avusturya ve Avustralya gibi federal ülkeleri oluşturan ana yönetim birimlerine Türkçede eyalet denilmektedir.

Kimi federatif devlet yapılarında eyaletlerin kendi özerk yönetimleri vardır. Bu yönetimlerin başında, devletlerin anayasal yapılanmalarına bağlı olarak halk tarafından seçilen başbakanlar/valiler ya da merkezî yönetim tarafından atanan valiler olabilir.

Örneğin, ABD eyaletlerinin valileri halk tarafından seçilir. Avustralya eyaletlerinin valileri merkezi yönetim tarafından atanırlar. Almanya Federal Cumhuriyeti’nin eyaletlerinin başbakanları ise halk tarafından seçimle işbaşına getirilir.

Eyalet sistemi, özünde Osmanlı İmparatorluğu’nun temel devlet yapısı olarak yüzyıllar boyu kullanılmıştır. Son yüzyılında ise vilayet sistemi uygulanmıştır.

Avrupa tarihinde province (vilayet) sistemleri kullanılagelmiştir. Derebey dönemlerinden kalma province ismi, günümüzde de kullanılmaktadır. Ancak idarî birimlerin isimleri birçok ülkede “province” (vilayet) olarak geçerken, hepsinde aynı idarî sistemden bahsedilemez.

Konu ile ilgili aramalar: Eyalet Nedir Eyalet ödev ara Eyalet kelime anlamı Eyalet sözlükte ara Eyalet ansiklopedi bilgi bankası ara Eyalet ne demek Eyalet neye denir

Eyalet ile ilgili sorularınızı ve yorumlarınızı aşağıya yazabilirsiniz.

Sponsorlu Bağlantılar

Cevap Ver