Everest Nedir Nerededir Ve Uzunluğu Kaç Metredir Hakkında Bilgi

Everest Nedir Nerededir Ve Uzunluğu Kaç Metredir

Everest Nedir Nerededir ve Uzunluğu Kaç Metredir, Everest Kaç metredir

Everest anlamı bilgi bankası

Sponsorlu Bağlantılar

anlamı nedir, ne anlama gelir

Everest Nedir, Everest Ne Anlama Gelir, Everest Ne Demektir, Everest Anlamı Nedir ile ilgili bilgileri bu yazıda paylaşmaya çalıştım.

Everest ile ilgili internet ortamındaki ve diğer ansiklopedi gibi bilgi kaynaklarından elde ettiğim bilgileri yazımda paylaştım. Yararlı olmasını dilerim. Konu ile ilgili sorularınızı ve düşüncelerinizi de aşağıda yorum olarak bırakabilirsiniz.

Everest Anlamı

Himalayaların başlıca doruğu ve yerkürenin en yüksek noktası (8850 m). Doğu Nepal’de bulunan ve ilk adı Çomo-Lungma-Himal (karların ana tanrıçası) olan Everest tepesine sonradan, Himalaya dağlarının ilk doğru haritasını çizdiren, yörenin valisi İngiliz Sir George Everest’in adı verilmiştir. Dünyanın çatısı ya da damı olarak da anılan Everest, kalkerden yapılma bir piramit görünümündedir. Çevredeki 8000 m’yi aşan başka doruklar arasında en yüksek olanıdır. Jeolojik zamanlardan birinci zamanda oluşmuştur. Doğu ve kuzeybatı yüzü Tibet’e, güneybatı yüzü Nepal’e dönüktür.

1920′de Londra’da, güçlü olanaklarını dünyanın en yüksek tepesine çıkmaya adayan “Everest Komitesi” ve 1921′deki George Leigh Mallory yönetimindeki araştırma grubu, Tibet yamacı üstündeki tırmanma şeridini hazırladı. 1921-1928 arasında hepsi de İngilizler tarafından gerçekleştirilen yedi seferle Everest’e çıkılmaya çalışıldı. Yükseklerdeki oksijen eksikliğine karşın, basınçlı hava tüplerinin yardımıyla 8000 metreyi geçen dağcılar oldu. Kötü hava koşulları yüzünden engellenen ya da bir çığla felâkete dönüşen denemeler gerçekleşti. İkinci Dünya Savaşı’nın ardından Nepal tarafından tırmanma girişimleri oldu. 28 Mayıs 1952′de W. Dunant ve R. Ditter’in yönettiği İsviçre ekibi 8600 metreye ulaştı. Nihayet 29 Mayıs 1953′te John Hunt’ın başkanlığındaki bir İngiliz ekibi, Everest’in doruğuna ulaştılar. Sonraki yıllarda bu başarı, İsviçre, Çin, ABD, Polonya ve Japonya ekipleri tarafından yinelendi.

Türk dağcı Nasuh Mahruki de 1995 yılında Everest Dağı’na tırmanarak bu zorlu deneyimi başaran ilk Türk ve dünyadaki ilk müslüman dağcı oldu.

Konu ile ilgili aramalar: Everest Nedir Everest ödev ara Everest kelime anlamı Everest sözlükte ara Everest ansiklopedi bilgi bankası ara Everest ne demek Everest neye denir

Everest ile ilgili sorularınızı ve yorumlarınızı aşağıya yazabilirsiniz.

Sponsorlu Bağlantılar

Cevap Ver