Evde Hasta Bakma Sigortası, Evinde Hasta Bakanlara Sosyal Güvence, Hasta Bakan Sigortası

hasta bakanlar sigortalı mı olacak, hasta bakanlara sigorta, Hasta bakanlara sosyal güvence, hasta bakanlara sosyal güvence mi var

Evinde hasta bakanlara sosyal güvence

Dr. Mustafa Eraslan

Sponsorlu Bağlantılar

Bu zamana kadar sizi çalışmaktan alıkoyan neden evinizde bakmakla yükümlü olduğunuz bir hasta ise, çalışamıyorum ya da sigortam yok diye üzülmeyin! Çünkü devlet, yeni bir uygulama çıkartarak evinde hasta bakanlara sosyal güvence sağlayacağını duyurdu.

Yaşlı ya da özürlü olan hastalara bakmakla yükümlü olup çalışamayan bireylerin sigorta primleri devlet tarafından ödenecek ve bu kişiler de belli bir zaman sonra emekli olabilecekler.

Yeni uygulamada özürlü, kalıcı hastalığı olan eş, çocuk, anne ve baba gibi yakınlarının evde bakımını üstlenen kişiler, sosyal güvenlik sistemine dahil edilerek emeklilik hakkına sahip olabilecekler.

Yaklaşık 362 bin kişi bu uygulamadan faydalanacak. Maddi durumu yetersiz, çalışmaya ihtiyacı olan fakat evinde baktığı hastadan dolayı çalışamayan kişiler bu uygulamadan faydalanacak. Uygulama henüz taslak halinde olup, hayata geçirilmesi 2013 yılını bulacağı söyleniyor.

Sponsorlu Bağlantılar

Cevap Ver