Eterler Nedir Hakkında Bilgi

Eterler Nedir

Eterler anlamı bilgi bankası

anlamı nedir, ne anlama gelir

Sponsorlu Bağlantılar

Eterler Nedir, Eterler Ne Anlama Gelir, Eterler Ne Demektir, Eterler Anlamı Nedir ile ilgili bilgileri bu yazıda paylaşmaya çalıştım.

Eterler ile ilgili internet ortamındaki ve diğer ansiklopedi gibi bilgi kaynaklarından elde ettiğim bilgileri yazımda paylaştım. Yararlı olmasını dilerim. Konu ile ilgili sorularınızı ve düşüncelerinizi de aşağıda yorum olarak bırakabilirsiniz.

Eterler Anlamı

R-O-R genel formülüyle gösterilen, iki alkil grubunun bir oksijen atomuna bağlanmasıyla oluşan organik bileşikler. Genel olarak iki molekül alkolden derişik sülfürik asit etkisiyle bir mol su çekilerek veya alkolatlara alkil halojenürlerin etkisiyle elde edilirler. Eterler kimyasal tepkimeye pek girmezler. Klorla her koşulda birleşirler. Çok zayıf baz karakteri gösterirler. Açık havada, ışık ve oksijenin etkisiyle peroksitleri verirler. Peroksitler şiddetle patlayan tehlikeli maddeler olduğundan, eterler kapalı kaplarda ve karanlıkta saklanırlar. Anestezi maddesi olan dietil eter [(C2H5)2O] ilk kez 1540 yılında hazırlanmış olmasına karşın, 19. yüzyıl ortalarına kadar tıpta kullanılmamıştır. Eterler sanayide çözücü ve birçok organik sentezin ilkel maddesi olarak kullanılırlar.

Konu ile ilgili aramalar: Eterler Nedir Eterler ödev ara Eterler kelime anlamı Eterler sözlükte ara Eterler ansiklopedi bilgi bankası ara Eterler ne demek Eterler neye denir

Eterler ile ilgili sorularınızı ve yorumlarınızı aşağıya yazabilirsiniz.

Sponsorlu Bağlantılar

Cevap Ver